Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

31 sierpnia 2016

Nowe zasady rozliczania VAT przy nabyciu paliw silnikowych

0 940

Od 1 sierpnia bieżącego roku weszły w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. Zostały również wprowadzone nowe deklaracje dokumentujące takie nabycie. W sierpniu zostały wprowadzone nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D i VAT-8, uwzględniające nowelizację ustawy. Opisane zmiany dotyczą wprawdzie wąskiej grupy podatników, jednak dla części naszych Czytelników mogą okazać się interesujące.

Ustawa z dnia 7 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o podatku VAT oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca tzw. pakiet paliwowy, weszła w życie 1 sierpnia 2016 roku. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy, jej celem było zapobieżenie wyłudzeniom VAT w obrocie paliwami silnikowymi. Nowelizacja wprowadza nowy system rozliczania podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliw silnikowych, zbliżony do istniejącego już systemu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu, wprowadza nową instytucję płatnika podatku z tego tytułu oraz nakłada nowe uwarunkowania, które muszą spełnić podmioty, na rzecz których zarejestrowani odbiorcy oraz podmioty prowadzące składy podatkowe mogą wewnątrzwspólnotowo nabywać paliwa silnikowe.

1. Nowy sposób rozliczania VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliw silnikowych

Jak wiemy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest co do zasady dla czynnych podatników VAT, zarejestrowanych dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych i wykonujących czynności opodatkowane, zdarzeniem neutralnym podatkowo. Podatnicy Ci otrzymują bowiem od dostawcy fakturę bez naliczonego podatku, a następnie wykazują podatek należny i naliczony w tej samej deklaracji podatkowej, co skutkuje brakiem konieczności zapłaty tego podatku. Wyjątkiem było tu do tej pory wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu, od którego należało najpierw uiścić podatek, a dopiero później można było odliczyć go w deklaracji VAT-7. Od 1 sierpnia bieżącego roku kolejnym takim wyjątkiem jest wewnątrzwspólnotowe nabycie paliw silnikowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym, których wytwarzanie lub którymi obrót wymaga uzyskania koncesji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku - Prawo energetyczne.

Zgodnie z brzmieniem nowo wprowadzonego art.103 ust.5a, 5b i 5c ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku takiego nabycia podatnik lub płatnik jest obowiązany, bez wezwania naczelnika urzędu celnego, do obliczania i wpłacania kwot podatku na rachunek izby celnej właściwej w zakresie wpłat podatku akcyzowego:

  1. jeżeli towary są nabywane wewnątrzwspólnotowo przez zarejestrowanego odbiorcę z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym - w terminie 5 dni od dnia, w którym towary te zostały wprowadzone do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru wyrobów akcyzowych;

  2. w terminie 5 dni od dnia wprowadzenia tych towarów z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do składu podatkowego;

  3. z chwilą przemieszczenia tych towarów na terytorium kraju - jeżeli towary są przemieszczane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym. W tym przypadku obliczenie i wpłacenie kwoty podatku może jednak nastąpić w terminie 5 dni od otrzymania towarów na terytorium kraju, jeżeli podatnik, najpóźniej na 3 dni robocze przed przemieszczeniem towarów na terytorium kraju, złoży do naczelnika urzędu celnego właściwego w sprawie rozliczania podatku akcyzowego zgłoszenie o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym.

Organem właściwym w zakresie zobowiązań z tytułu powyższych kwot podatku, jest organ podatkowy właściwy w sprawie rozliczania podatku akcyzowego (art.103 ust.5d ustawy o VAT).

Jednocześnie, zgodnie z nowo wprowadzonym art.99 ust.11a ustawy o VAT, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym, których wytwarzanie lub którymi obrót wymaga uzyskania koncesji, podatnik lub płatnik jest obowiązany składać naczelnikowi urzędu celnego właściwemu w sprawie rozliczania podatku akcyzowego deklaracje o należnych kwotach podatku za okresy miesięczne, w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek ich zapłaty. Wzór takiej deklaracji (formularz VAT-14 wraz z załącznikiem VAT-14/A) został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21.07.2016 roku w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych.

Nowelizacja ustawy o VAT nie zmienia zasady wynikającej z art.86 ust.2 pkt 4 ustawy, zgodnie z którym podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów staje się podatkiem naliczonym, podlegającym odliczeniu na zasadach ogólnych. Zatem również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych podatek należny podlega co do zasady odliczeniu, z tym, że teraz nie będzie to odliczenie jednoczesne z zapłatą. Jednocześnie, rozporządzeniem z dnia 25.07.2016  roku w  sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i  usług Minister Finansów wprowadził nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 uwzględniające zapłaconą już przez podatnika lub płatnika kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. Nowe wzory deklaracji podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych powinni stosować począwszy od rozliczenia za sierpień lub III kwartał 2016, natomiast pozostali podatnicy powinni stosować te wzory począwszy od rozliczenia za styczeń lub pierwszy kwartał 2017 roku.

W praktyce rozliczenie podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych od 1 sierpnia wygląda następująco:

Przykład

Przedsiębiorstwo A zakupiło w Niemczech i 10 sierpnia 2016 przemieściło na terytorium Pol...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.