Ksiegowego.pl -- VAT W BRANŻACH -- TRANSPORT


Sortuj:
POKAŻ TYTUŁY Z NAGŁÓWKAMI   POKAŻ TYTUŁY

24-08-2015

Usługa kompleksowa, na którą składa się usługa transportowa z Niemiec do Polski oraz składowanie towaru, nie podlega opodatkowaniu w Polsce.


03-08-2015

Prowadzę działalność gospodarczą nr PKD 45.11.Z (handel samochodami). Zakupiłem samochód na umowę kupna-sprzedaży na imię i nazwisko tylko i wyłącznie do celów prywatnych (nie ujmowałem w ewidencji środków trwałych ani w towarach handlowych). Czy przy sprzedaży mam obowiązek sprzedać go na fakturę VAT marża i zaewidencjonować w księgach firmy czy też sprzedaję go na umowę sprzedaży?


03-08-2015

Prowadzę działalność gospodarczą na terenie Polski i jestem podatnikiem VAT. Sprzedaję opony, felgi nowe i używane. Używane opony sprowadzam ze Szwajcarii. Przy wjeździe do Polski na granicy płacę cło i podatek VAT 23%. Co zrobić żebym mógł te używane opony sprzedawać dalej w Polsce w procedurze VAT marża? Sprowadzam również do Polski opony i felgi używane z Niemiec. Firma od której kupuję towar jest podatnikiem VAT. Robię to na zasadzie wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru ze stawką 0%. Towar odsprzedaje dalej do klientów indywidualnych lub firm, jest to towar używany. Czy mogę odsprzedawać go dalej w Polsce lub do krajów EU w procedurze VAT marża ?


03-08-2015

W marcu 2015 roku kupiłem samochód osobowy. Został odliczony pełny podatek naliczony. Samochód został wprowadzony do ewidencji ŚT a do urzędu skarbowego został złożony VAT-26. Samochód posiadał ubezpieczenie. W czerwcu 2015 roku w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia samochód uległ spaleniu, został całkowicie zniszczony. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w kwocie netto wykazanej na fakturze zakupu. Wrak samochodu został sprzedany, a podatek należny wykazany w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2015 roku. Czy w takiej sytuacji powinienem dokonać korekty podatku naliczonego, gdyż pojazd nie był wykorzystywany przez okres 5 lat?


03-08-2015

Zalegałem z podatkiem VAT i urząd sprzedał samochód, który kupiłem na działalność gospodarczą. Otrzymałem fakturę VAT w związku ze sprzedażą licytacyjną. Czy powinienem zapłacić VAT od sprzedaży auta?


03-08-2015

Jestem czynnym podatnikiem VAT i prowadzę PKPiR. Kupuję towar od kontrahenta z Włoch i on będzie wysyłał ten towar bezpośrednio do USA i organizował transport. W jaki sposób mam rozliczyć tą transakcję? Czy nabycie towarów od Włocha stanowi WNT?


03-08-2015

W latach 2011-2013 prowadziłem warsztat samochodowy, nie posiadałem kasy fiskalnej. Od 1 czerwca 2015 roku znowu prowadzę warsztat samochodowy, ale w chwili obecnej świadczę usługi polegające wyłącznie na montażu i czyszczeniu klimatyzacji w samochodach. W większości usługi świadczone są dla firm, w mniejszym stopniu dla osób fizycznych. Od 1 grudnia po uzyskaniu uprawnienia diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów będę świadczył również usługi badań i przeglądów technicznych także dla osób prywatnych. Jeśli zacznę świadczyć takie usługi to od kiedy muszę mieć kasę fiskalną.


30-07-2015

W związku ze zmianą przeznaczenia samochodu osobowego, tj. wykorzystywaniem go do czynności podlegających opodatkowaniu, Podatnik nie ma prawa do odliczenia odpowiedniej części podatku naliczonego poprzez zastosowanie korekty podatku naliczonego, bowiem nigdy nie nabył prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowego samochodu.


21-07-2015

Rolnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego poniesionego przy zakupie ciągnika rolniczego, przy czym powinien dokonywać odliczenia 1/5 kwoty podatku naliczonego za każdy rok wykorzystywania go do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.


13-07-2015

Podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, korzystając z pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z naprawami i przeglądami samochodów przeznaczonych wyłącznie na najem, bez konieczności składania informacji VAT-26.


07-07-2015

Nieodpłatne przekazanie przez Podatnika samochodu osobowego na cele osobiste, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług.


01-07-2015

Prowadzimy od dawna warsztat samochodowy, w którym świadczymy usługi wyłącznie dla firm transportowych. Ostatnio spotkaliśmy się z prośbami od klientów indywidualnych o naprawę poszczególnych fragmentów samochodów np. silnika, skrzyni biegów itp. Jeśli zaczniemy świadczyć takie usługi to od kiedy musimy mieć kasę fiskalną.


24-06-2015

Rolnik może zastosować przy sprzedaży maszyn rolniczych opodatkowanie w systemie VAT marża, gdyż spełniają one kryteria towaru używanego.


22-06-2015

Przy sprzedaży samochodu, który jest towarem używanym nabytym od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT, będzie przysługiwać Spółce prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT-marża.


17-06-2015

Odliczanie podatku VAT od paliw przeznaczonych do samochodów osobowych oraz niektórych pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów „mieszanych".


16-06-2015

Spółce przysługuje prawo do odliczenia pełnej, bez ograniczeń wynikających z art. 86a ustawy o VAT, kwoty podatku naliczonego z faktury zakupu usługi oklejania samochodów.


01-06-2015

Przedsiębiorca świadczy usługi transportowe (przewóz osób) głównie na terenie Polski. Obecnie chce świadczyć usługę transportu drogowego międzynarodowego do Włoch. Odbiorcą usługi będzie polska firma mająca siedzibę w Polsce, ale usługa polega na dowozie i przywozie ludzi do Włoch. Jak zatem przedsiębiorca ten powinien zachować się w kwestii wystawienia faktury VAT za ww. usługę? Czy powinien wystawić FV na całość usługi na 8% czy powinien wystawić dwie FV - jedną za trasę odbytą w Polsce (FV na 8%) a drugą FV tzw. FV UE, czyli z VAT-em lub np. - nie podlega i czy taka transakcja będzie traktowana jako wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług?


01-06-2015

Leasingobiorca umówił się z leasingodawcą, że nie będzie dokonywał na firmę (osoba fizyczna) wykupu leasingowanego obecnie samochodu. Chce jednak kupić to samo auto - faktura wykupu będzie na niego prywatnie (osoba ta chce wziąć kredyt prywatnie na to auto). Wydaje się to rozwiązanie za zgodne z przepisami, ponieważ nie jest obowiązkiem a prawem leasingobiorcy do wykupu samochodu.


01-06-2015

Spółka handlowa posiada samochody osobowe, którymi jeżdżą służbowo jej pracownicy. Dla samochodów nie są prowadzone ewidencje przebiegu, odliczamy 50% VAT od zakupów typu myjnia, wymiana opon, nie odliczamy VAT od paliwa. Posiadamy karty paliwowe, które pracownicy okazują na wybranych stacjach przy dokonywaniu zakupów. Fakturowanie i płatności są dokonywane zbiorczo, na podstawie faktury od wystawcy karty. Czy to prawda, że od 1 lipca będziemy mogli odliczać VAT od paliwa do tych samochodów?


01-06-2015

Otrzymałem fakturę od firmy kurierskiej wysyłającej paczki z Polski do Niemiec (firma polska, zarejestrowana również w Niemczech, na fakturze podany numer DE). Czy usługę kurierską w Niemczech należy traktować jak import usług?


01-06-2015

Gmina jest podatnikiem VAT. W 2004 roku i w 2011 roku zakupiła 2 samochody osobowe i nie odliczała od nich podatku VAT. W roku 2015 chce sprzedać wymienione samochody osobowe. Do zakupu mogą przystąpić osoby prowadzące działalność gospodarczą i nie prowadzące działalności gospodarczej. Czy przy sprzedaży naliczamy VAT.


01-06-2015

Usługa sprzedaży prawa przejazdu po określonych drogach, poza terytorium kraju, nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem nie ma obowiązku ewidencjonowania powyższej sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy zastosowaniu kasy rejestrującej.


11-05-2015

Świadcząc usługi regeneracji części samochodowych wyłącznie na rzecz warsztatów samochodowych, Podatnik nie ma obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej


06-05-2015

Odpłatne wynajmowanie przez Gminę autobusów wraz z kierowcą na rzecz zainteresowanych będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.


06-05-2015

W sytuacji gdy Podatnik nie może w obiektywny sposób wykazać, iż wykorzystywane przez niego samochody służą wyłącznie działalności gospodarczej, wówczas może nie może on odliczyć pełnej kwoty podatku naliczonego z dokumentu potwierdzającego jego zakup.


BUDOWNICTWO


GMINY I POWIATY


NIERUCHOMOŚCI


OCHRONA ZDROWIA


OŚWIATA I KULTURA


TRANSPORT 
KALKULATORY

 

PKWiU 2008

 

USTAWA O VAT 2015