Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakup telefonu od kontrahenta z Anglii z wysyłką z Rumunii

Artykuły | 28 sierpnia 2020 | NR 105
0 1173

Dostałam fakturę od szefa za zakup telefonu na allegro. W prawym górnym rogu są dane jakiejś firmy z Rumunii, poniżej dostawca: firma z Wielkiej Brytanii - obie bez nr VAT. Miejsce wystawienia Londyn. Cała faktura jest po polsku i jest wystawiona w złotówkach z 0% VAT. Dodatkowo koszt dostawy to 10 zł. Wysyłka z Rumunii. Na Allegro ten sprzedawca ma taką informację: „UWAGA dla przedsiębiorców: Na życzenie wystawiamy faktury EU 0% poprzez naszą rumuńską firmę Great Giorgio Logistic. Faktura jest możliwa do wystawienia TYLKO DLA firm posiadających tzw. unijny vat, VAT UE. Nie wystawiamy faktur dla tzw. „bez vatowców”, nie wystawiamy faktur z VAT 23%. Wystawiamy faktury w języku polskim.” Co mam z tym zrobić?

ODPOWIEDŹ

Zakup towarów z krajów Unii Europejskiej, które są transportowane do Polski, stanowi  Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów.

UZASADNIENIE

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Podstawowym warunkiem rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest zatem przemieszczenie towaru pomiędzy dwoma państwami UE.
Aby dana transakcja zakupu została zakwalifikowana jako WNT muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • przywóz towarów nastąpił z terytorium innego państwa Unii Europejskiej na terytorium Polski,
  • nastąpiło nabycie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel (przez nabywcę),
  • strony transakcji mają odpowiedni status, czyli zagraniczny dostawca ma status podatnika podatku od wartości dodanej, a polski nabywca ma status podatnika podatku od towarów i usług.   

W opisanym przypadku towar został wysłany z Rumunii, natomiast faktura została wystawiona w Londynie przez firmę z Wielkiej Brytanii.
Z przedstawionej sytuacji wynika, że Czytelnik nabył prawo do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium Polski z terytorium Rumunii.
Z pewnością telefon będzie służyć działalności gospodarczej, a dostawa odbyła się za wynagrodzeniem.
Przy WNT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez unijnego kontrahenta, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa.
Generalnie, VAT należny od tej dostawy, będzie jednocześnie VAT-em naliczonym podlegającym odliczeniu, o ile wydatek związany będzie z wykonywaniem...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.