Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , JPK

September 22, 2020

Jednolity Plik Kontrolny - kiedy i jak skorygować

0 1019

Otrzymałam notę korygującą do nr faktury z czerwca 2020 roku (JPK czerwiec). Nota została wystawiona w lipcu 2020 roku. Kiedy powinnam skorygować JPK - za czerwiec czy lipiec 2020 roku? 

ODPOWIEDŹ


Otrzymanie przez sprzedawcę faktury - noty korygującej, w sytuacji gdy faktura pierwotna  była wystawiona w ubiegłym okresie powoduje obowiązek korekty raportu JPK, nawet gdy nie ma miejsca korekta deklaracji VAT. W przypadku Czytelnika korekta JPK będzie dotyczyła czerwca 2020 roku.

UZASADNIENIE

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje możliwość wystawiania zarówno faktur korygujących jak i tzw. not korygujących. Przy czym zasadą jest, że wystawcą faktury korygującej jest sprzedawca a więc podmiot, który pierwotnie wystawił fakturę sprzedaży. Natomiast wystawcą noty korygującej jest nabywca - podmiot, który otrzymał fakturę.

Co do zasady zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 106K ustawy o podatku od towarów i usług nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.
Nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury i winna zawierać: 
1)    wyrazy “NOTA KORYGUJĄCA”;
2)    numer kolejny i datę jej wystawienia;
3)    imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich     adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;
4)    dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura, o której mowa w ust. 1, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6;
5)    wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Wystawienie noty korygującej nie powoduje  zmian w rozliczeniach i zasadniczo nie wpływa na wartości wykazane w deklaracji VAT. Nie mniej jednak wystawienie noty korygującej powoduje zazwyczaj konieczność korekty pliku JPK_VAT. 

Otrzymanie przez sprzedawcę faktury - noty korygującej, z której wynika, iż miała miejsce pomyłka w danych o których mowa powyżej, w sytuacji gdy faktura pierwotna  była wystawiona w ubiegłym okresie powoduje obowiązek korekty raportu JPK, nawet gdy nie ma miejsca korekta deklaracji VAT. W przypadku Czytelnika korekta JPK będzie dotyczyła miesiąca czerwca 2020 roku. Korekta JPK_VAT będzie polega na ponownym złożeniu pliku zawierającego wszystkie transakcje z poprawnymi danymi i wartościami.

Kamila Paliwoda-Alejun


Podstawa prawna: art. 106e, art. 106k ustawy o podatku od towarów i usług.