Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę biuro rachunkowe, proszę o wyjaśnienie, za których podatników nie mam obowiązku składania JPK_VAT i wskazanie nowych przepisów, z których wynika brak tego obowiązku?

Odpowiedź

JPK_VAT nie składa się w sytuacji, gdy:

  • Przedsiębiorca wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT lub korrzysta ze zwolnienia ze względu na obroty
  • Działalność gospodarcza jest zawieszona - za okresy, których dotyczy zawieszenie, z wyjątkiem gdy:

- w trakcie zawieszenia dokonuje WNT, importuje usługi lub nabywa towary w zakresie których jest podatnikiem VAT

- zawieszenie nie dotyczy pełnego okresu rozliczeniowego

- dotyczy okresów rozliczeniowych objętych zawieszeniem, za które zobowiązany jest rozliczyć podatek z tytułu czynności opodatkowanych oraz za które zobowiązany jest dokonać korekty podatku naliczonego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 99 ust. 1, 7, 7a i 7b ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w  terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z  zastrzeżeniem ust.  2-10, art.  130c i art. 133.

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników, u  których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art.  113, oraz podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art.  43 ust.  1 lub na podstawie przepisów wydanych na podstawie art.  82 ust.  3, chyba że:

1) przysługuje im zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego zgodnie z  art. 87 lub przepisami wydanymi na podstawie art.  92 ust.  1 pkt  3;

2) są obowiązani do dokonania korekty podatku odliczonego, o  której mowa w  art. 90a, art.  90c lub art.  91, lub

3) są obowiązani do dokonania korekty, o  której mowa w art. 89a ust. 4 lub art.  89b ust.  1, lub uprawnieni do dokonania korekty, o  której mowa w art. 89b ust. 4.

W  przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na  podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, o  których mowa w  ust. 1 i  2, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Zwolnienie z  obowiązku składania deklaracji podatkowych w przypadku zawieszenia działalności nie dotyczy:

  • podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  • podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w  zakresie których są podatnikiem;
  • okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
  • okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z  tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy, z  wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na  podstawie art. 43 ust.  1 lub przepisów wydanych na  podstawie art.  82 ust.  3 oraz  podatników, u  których sprzedaż jest zwolniona od podatku na  podstawie art.  113 ust. 1 lub 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające na  prawidłowe rozliczenie podatku i  sporządzenie informacji podsumowującej, w  szczególności dane dotyczące:

1) rodzaju sprzedaży i  podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w  tym korekty podatku należnego, z  podziałem na  stawki podatku;

2) kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w  tym korekty podatku naliczonego;

3) kontrahentów;

4) dowodów sprzedaży i  zakupów.

 

Zatem, z powyższych przepisów wynika, że JPK_VAT nie składa się w sytuacji, gdy:

  • Przedsiębiorca wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT. Chodzi między innymi o: sprzedaż wyłącznie towarów i świadczenie usług zwolnionych z VAT (zwolnienie przedmiotowe) oraz zwolnienie podmiotowe (m. in. dla podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł).
  • Działalność gospodarcza jest zawieszona - za okresy, których dotyczy zawieszenie, z wyjątkiem sytuacji kiedy:

- przedsiębiorca w trakcie zawieszenia dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

- przedsiębiorca importuje usługi lub nabywa towary w zakresie których jest podatnikiem VAT,

- zawieszenie nie dotyczy pełnego okresu rozliczeniowego,

- okresów rozliczeniowych objętych zawieszeniem, za które zobowiązany jest do rozliczenia podatku z tytułu czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które zobowiązany jest dokonać korekty podatku naliczonego.

Jan Falkowski


 

Podstawa prawna: art. 99 ust.1, 7, 7a, 7b, art.109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług..