Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaję mięso, od kiedy i w jaki sposób mogę ustalić klasyfikację PKWIU lub CN?

Odpowiedź

Sprzedaż mięsa ujęta jest w załączniku do ustawy o VAT nr 10 pod poz. 1 (symbol CN 02) i podlega opodatkowaniu 5% stawką podatku.

Nowa matryca stawek VAT weszła w życie z dniem 1 lipca 2020 roku i obejmuje Nomenklaturę Scaloną (CN) w przypadku towarów i PKWiU 2015 w przypadku usług. Zatem kwalifikacji towarów i usług należy dokonywać na podstawie różnych klasyfikacji.

Jeżeli Czytelnik nie może ustalić właściwej stawki na podstawie ww. klasyfikacji, to może skorzystać z wiążącej informacji stawkowej WIS. Organem podatkowym właściwym do wydawania WIS jest Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (więcej na ten temat w Gorącym Temacie.

 

Uzasadnienie

Nowe zasady stosowania stawek podatku VAT wprowadzone ustawą z 9 sierpnia 2019 r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw obowiązują od 1 lipca 2020 r. Ustawa wprowadzająca „matrycę stawek VAT” zawiera:

  • zmianę klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT
  • uproszczenie systemu stawek VAT
  • wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej (WIS)
  • zmiany w systemie ryczałtowym dla rolników.

Nowa matryca to zmiana sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT i odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów
i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.

Nomenklatura scalona (ang. Combined Nomenclature, CN) to usystematyzowany wykaz towarów, który pozwala na sklasyfikowanie towarów dla potrzeb obrotu międzynarodowego, statystyk handlu zagranicznego Unii Europejskiej oraz obrotu wewnątrzwspólnotowego.Nomenklatura scalona jest ośmiocyfrowym rozwinięciem Zharmonizowanego Systemu Określania i Kodowania Towarów (HS). Co roku publikowana jest nowa wersja CN.

CN na poziomie sześciu cyfr jest zbieżna z nomenklaturą HS. Nomenklatura scalona dzieli się na sekcje, działy, pozycje i podpozycje. Oprócz wykazu towarów zawiera również przepisy wstępne, uwagi do sekcji i działów oraz przypisy odnoszące się do podpozycji CN. Przeglądarka towarów znajduje się na stronie:

https://ext-isztar4-test.mf.gov.pl/taryfa_celna/GoodsIndexAlpha?lang=PL&date=20200724,

poprzez wpisanie w wyrażenie tekstowe mięso.

Wyszukiwarka znajdzie wszystkie towary związane z tym wyrażeniem wraz z kodem nomenklatury. Po wejściu w kod nomenklatury pojawią się szczegółowe dane związane z danym asortymentem (uwagi, noty, klasyfikacje). Czytelnik może także, skonfrontować swoje ustalenia w wydanych WIS pod adresem:

https://www.kis.gov.pl/informacje-podatkowe-i-celne/wiazace-informacje-stawkowe-wyszukiwarka

wpisując kod CN 02 oraz w słowie kluczowym wyrazu mięso uzyska wydane WIS związane z tym towarem.

Jeżeli samodzielne ustalenie stawki VAT okaże się niemożliwe, można wystąpić do Dyrektora KIS w Bielsku Białej ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała o wydanie WIS lub drogą elektroniczną przez e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie:

https://www.kis.gov.pl/pl/zalatwianie-spraw/wiazaca-informacja-stawkowa-wis

 

Paulina Matuszewska

 

Podstawa prawna: art. 5a, art. 42a, art. 42b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.