Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 maja 2017

Doręczenie zajęć egzekucyjnych z pominięciem ustanowionego pełnomocnika

0 936

Zalegam w regulowaniu VAT za rok 2011. Do spraw egzekucyjnych ustanowiłam pełnomocnika już jakiś czas temu. W 2016 roku Urząd zajął mają wierzytelność u kontrahenta i zajęcie doręczył mi pomijając pełnomocnika. Czy to zajęcie wierzytelności przerwało bieg terminu przedawnienia pomimo błędnego doręczenia zajęcia?

ODPOWIEDŹ

Pominięcie pełnomocnika przy doręczeniu zawiadomienia o zajęciu wierzytelności będzie miało wpływ na skuteczność przerwania biegu terminu przedawnienia, jeżeli tytuł wykonawczy został doręczony zanim ta czynność została dokonana przez organ egzekucyjny. Zatem, jeśli tytuł wykonawczy został doręczony Czytelniczce przed dokonaniem zajęcia wierzytelności, to doręczenie zawiadomienia o zajęciu wierzytelności z pominięciem pełnomocnika nie przerwie biegu terminu przedawnienia zobowiązań z tytułu VAT za 2011 rok. Jeżeli jednak zajęcie wierzytelności zostało doręczone Czytelniczce wraz z odpisem tytułu wykonawczego wówczas nastąpiło przerwanie biegu terminu przedawnienia tychże zobowiązań.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa (O.p.) zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny (na temat zgodności art. 70 § 4 O.p. wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził zgodność tego przepisu z Konstytucją RP - wyrok TK z dnia 21 czerwca 2011 r., P 26/10, publ. OTK-A 2011/5/43).

Natomiast zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności pieniężnej przez przesłanie do dłużnika zobowiązanego zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego i jednocześnie wzywa dłużnika zajętej wierzytelności, aby należnej od niego kwoty do wysokości egzekwowanej należności wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi bez zgody organu egzekucyjnego nie uiszczał zobowiązanemu, lecz należną kwotę przekazał organowi egzekucyjnemu na pokrycie należności.

Zajęcie wierzytelności jest dokonane z chwilą doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienia o zajęciu. Jednocześnie z przesłaniem zawiadomienia, organ egzekucyjny doręcza zobowiązanemu odpis tytułu wykonawczego, o ile nie został wcześniej doręczony.

W postępowaniu egzekucyjnym strona może być reprezentowana przez pełnomocnika w sposób prawidłowy umocowanego. W tym zakresie mają zastosowanie przepisy Kodeksu .postępowania .administracyjnego ( K.p.a.), zgodnie z którymi jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi.

Należy zwrócić uwagę, że wszczęcie egzekucji administracyjnej, rozumianej jako jedno ze stadium postępowania egzekucyjnego, związane jest z doręczeniem zobowiązanemu tytułu wykonawczego. Doręczenia dokonuje organ egzekucyjny lub egzekutor w momencie przystąpienia do czynności egzekucyjnych, o ile odpis tytułu wykonawczego nie został wcześniej doręczony. Wiąże się to z faktem, że organ egzekucyjny przystępując do czynności egzekucyjnych w egzekucji należności pieniężnych od razu dokonuje zajęcia wierzytelności lub innego prawa majątkowego. Na tym etapie postępowania czynności organu egzekucyjnego mogą być kierowane wyłącznie do zobowiązanego.

Zatem zasadnym jest przyjęcie stanowiska, że obowiązek doręczania pism dotyczy tylko pełnomocnika ustanowionego w sprawie, zgodnie z K.p.a., mającym zastosowanie w związku z art. 18 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Pełnomocnictwo winno być...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.