Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

31 sierpnia 2016

Dostawa kodów do gier do odbiorców poza terytorium kraju

0 943

W trakcie kontroli podatkowej zakwestionowano świadczenie usług - dostawę kodów do gier w formie elektronicznej do odbiorców na terytorium Unii Europejskiej oraz spoza UE. Podatnik wykazywał to świadczenie usług jako NP, a od zakupów gier komputerowych w pudełkach w Polsce wykazywał zwrot VAT na rachunek bankowy. Z powodu braku udowodnienia, że kody do gier zostały wysłane elektronicznie do odbiorców, organ podatkowy zakwestionował te transakcje. Jak mam to udowodnić, mam e-maile do odbiorców?

ODPOWIEDŹ

W trakcie kontroli podatkowej należy przedłożyć wszelkie dokumenty potwierdzające, że kody dostępu do gier zostały wysłane w formie elektronicznej i dostarczone do odbiorcy. Stwierdzone przez organ podatkowy nieprawidłowości powinny być opisane w protokole z kontroli.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług usługami elektronicznymi są usługi świadczone drogą elektroniczną, o których mowa w art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady UE nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 roku ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Na podstawie art. 7 ust. 1 ww. rozporządzenia, do „usług świadczonych drogą elektroniczną”, o których mowa w dyrektywie 2006/112/WE, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie - ze względu na ich charakter - jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe. Zgodnie z art. 7 ust. 2 lit. f rozporządzenia, do usług świadczonych drogą elektroniczną zalicza się w szczególności usługi wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W punkcie 4 przedmiotowego załącznika, pod literą e, wymienione zostały usługi uzyskiwania dostępu do automatycznych gier online, które wymagają użycia Internetu lub innych podobnych sieci elektronicznych, gdy gracze są od siebie oddaleni. W przypadku świadczenia przez Podatnika usług elektronicznych, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT, na rzecz podatników mających siedzibę poza terytorium kraju na fakturach umieszcza się adnotację, że podatek VAT rozlicza nabywca usługi i usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju, zgodnie z dyspozycją art. 28b ust. 1 ustawy o VAT.

Z opisu wynika, że Podatnika świadczone usługi wykazywał jako niepodlegające opodatkowaniu na terytorium kraju, czyli odbiorcami Podatnika są podmioty prowadzące działalność gospodarczą nabywające kody na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (tj. zgodnie z definicją zawartą w art. 28a ustawy osoby prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, zarówno w w innych państw członkowskich oraz państwach trzecich) jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n. Z kolei, jak wynika z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Stosownie do art. 281 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie czy podmiot kontrolowany wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowi skorzystanie przez podatnika z prawa mającego bezpośredni wpływ na poprawne wywiązywanie się z obowiązków wynikających z przepisów. Obowiązkiem kontrolujących jest stwierdzenie w trakcie prowadzonych czynności, czy stwierdzony przez nich stan faktyczny uprawnia podatnika do skorzystania z powyższych praw. W przypadku gdy nie mogą tego ustalić samodzielnie przysługuje im uprawnienie żądania od podatnika określonych wyjaśnień. Należy mieć świadomość, że to podatnik, a nie kontrolujący posiada pełną wiedzę związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kontrolujący ustalają stan faktyczny jedynie ex-post na podstawie ksiąg i dowodów źródłowych przedłożonych przez podatnika. To co jest zatem oczywiste dla podatnika nie koniecznie musi być oczywiste dla kontrolujących.

Z ustawy o VAT wynika, iż aby można było skorzystać z odliczenia VAT o którym mowa w cyt. art...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.