Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

31 marca 2014

Jak liczyć czas trwania kontroli u przedsiębiorcy

0 1002

W 2014 roku w moim przedsiębiorstwie została przeprowadzona kontrola przez pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrolujący prowadzili czynności przez 12 dni roboczych i w ten sposób wykorzystali limit czasu kontroli. Ostatnio otrzymałem zawiadomienie o planowanym wszczęciu kontroli przez urząd skarbowy. Uważam, że zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej organ podatkowy nie ma już prawa prowadzić kontroli w tym roku.

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej przez Pana sytuacji urząd skarbowy ma prawo wszcząć kontrolę podatkową w przedsiębiorstwie. Zapis art. 83 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczący czasu trwania kontroli u podatnika należy interpretować w ten sposób, że roczny limit czasu kontroli przysługuje odrębnie dla każdego organu kontroli.

UZASADNIENIE

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (zwana dalej u.s.d.g) wprowadziła regulacje dotyczące czasu trwania kontroli przedsiębiorcy w art. 83 ust.1. Przepis tego artykułu uzależnia czas trwania kontroli od kryterium stanowiącym o wielkości przedsiębiorcy. Na mocy wskazanego art. 83 ust. 1 u.s.d.g czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:

  1. w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców - 12 dni roboczych;

  2. w odniesieniu do małych przedsiębiorców - 18 dni roboczych;

  3. w odniesieniu do średnich przedsiębiorców - 24 dni roboczych;

  4. w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców - 48 dni roboczych.

Natomiast zgodnie z art. 104 za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Przy czym wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy (art. 107 u.s.d.g.).

Przepis stanowiący o limicie kontroli budzi wiele kontrowersji i wątpliwości wśród przedsiębiorców. W szczególności podatnicy uważają, że zapis „czas trwania wszystkich kontroli organu k...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.