Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 września 2014

Jak napisać wniosek o interpretację podatkową

0 1175

Czasami przedsiębiorcom trudno jest odnaleźć się w niejasnych przepisach i sprzecznym orzecznictwie dotyczącym podatków. Nie zawsze wynika z nich jasno, jak powinni potraktować dane zdarzenie, żeby uniknąć problemów z organami podatkowymi, ale żeby też nie płacić niepotrzebnie podatku. W takiej sytuacji warto jest wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Wydanie takiej interpretacji trwa dosyć długo, ale jak już ją otrzymamy, chroni nas w pewnym zakresie przed negatywnymi konsekwencjami naszych decyzji podatkowych.

Możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wynika z art.14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tym przepisem każdy podatnik może wystąpić do Ministra Finansów z wnioskiem o interpretację w swojej indywidualnej sprawie, pod warunkiem, że w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola organu kontroli skarbowej oraz, że sprawa nie została już rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Wniosek może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Organ podatkowy ma na wydanie interpretacji maksymalnie 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej należy złożyć na formularzu ORD-IN. Organem do którego należy skierować wniosek jest odpowiednio:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy – dla województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego;

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach – dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego;

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi – dla województw: lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego;

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu – dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego;

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie – dla województwa mazowieckiego oraz wnioskodawców, którzy mają miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Polski.

Dokładne adresy Biur Krajowej Informacji Podatkowej, na które należy wysłać wniosek znajdują się na formularzu ORD-IN. Na formularzu znajdują się również numery kont bankowych, na które należy przesłać opłatę za wydanie interpretacji.

W części E formularza ORD-IN należy określić czy przedmiotem interpretacji jest zaistniały stan faktyczny czy też zdarzenie przyszłe. Jeżeli składamy zapytanie przed przystąpieniem do jakiejś transakcji, należy zaznaczyć na wniosku, że zapytanie dotyczy zdarzenia przyszłego. W sytuacji, gdy pytamy o zdarzenia, które już miały miejsce, ale też będą miały miejsce w przyszłości, warto zaznaczyć, że interpretacja dotyczy zarówno zaistniałego stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego. Ma to znaczenie o tyle, że Ordynacja podatkowa przewiduje nieco większą ochronę dla podatnika, który wystąpił o interpretację w sprawie zdarzenia przyszłego niż dla podatnika, który pytał o zaistniały stan faktyczny. W przypadku, gdy dokonaliśmy czynności przed otrzymaniem interpretacji indywidualnej, a organ podatkowy nie uwzględni interpretacji w prowadzonym postępowaniu, nie będziemy ponosić odpowiedzialności karnej skarbowej ani płacić odsetek za zwłokę z tytułu powstałej zaległości, będziemy jednak zobowiązani do zapłaty podatku (art.14k i 14l Ordynacji podatkowej). W sytuacji, gdy dokonamy czynności po otrzymaniu interpretacji indywidualnej, nie dość, że nie musimy płacić odsetek za zwłokę i nie ponosimy odpowiedzialności karnej skarbowej, nie musimy również płacić zobowiązania podatkowego wynikającego z nieuwzględnienia lub zmiany interpretacji (art.14k i 14m Ordynacji). Warunkiem korzystania z tego zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku jest prawidłowe, zgodne z otrzymaną interpretacją, wykonanie zobowiązania podatkowego. W przypadku rozliczeń miesięcznych i kwartalnych ochrona ta obowiązuje do końca miesiąca lub kwartału następującego po miesiącu lub kwartale, w którym podatnikowi zostanie doręczona zmieniona interpretacja podatkowa (art.14m §2 Ordynacji podatkowej). Musimy jednak pamiętać, że za każdy stan faktyczny i zdarzenie przyszłe należy uiścić opłatę w wysokości 40zł. Jeżeli więc zadamy jedno pytanie, ale będzie ono dotyczyło zarówno zaistniałego stanu jak i zdarzenia przyszłego, kwotę opłaty należy pomnożyć przez 2 (zapłacimy wtedy 80zł). Opłatę należy uiścić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku, na konto bankowe odpowiedniej Izby Skarbowej, którego numer znajdziemy na formularzu ORD-IN. Podatnik może wybrać czy kserokopię potwierdzenia uiszczenia opłaty załączy do wniosku, czy wyśle w późniejszym terminie (nie później niż 7dni od dnia złożenia wniosku) do organu, który wydaje interpretację.

Ordynacja podatkowa precyzuje również jakie elementy powinien zawierać wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Zgodnie z art.14b §3 ustawy składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Formularz ORD-IN zawiera pola, w których należy zawrzeć powyższe elementy. W części E formularza należy określić jakiego podatku dotyczy wniosek oraz podać konkretne przepisy prawa, na których opieramy nasze stanowisko w sprawie. Przykładowo, jeżeli sprawa dotyczy terminu odliczenia VAT, w części E.3 formularza należy przywołać art.86 ust.10, ust.10b i ust.11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. Z 2011 r., nr 177, poz.1054 ze zm.) oraz ewentualn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.