Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

2 listopada 2014

Jak zaskarżyć niekorzystną interpretację podatkową

0 904

We wrześniowym numerze naszego pisma zamieściliśmy wskazówki jak sporządzić wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Jednakże czasami zdarza się, że w odpowiedzi na taki wniosek otrzymamy interpretację, która jest dla nas niekorzystna, lub z którą się nie zgadzamy. Poniżej zamieszczamy wskazówki jak odwołać się od takiej niekorzystnej interpretacji.

Ordynacja podatkowa nie zawiera przepisów pozwalających na wniesienie odwołania lub zażalenia na niekorzystną interpretację indywidualną. Art.14c §3 ustawy Ordynacja podatkowa wskazuje jedynie, że interpretacja indywidualna musi zawierać pouczenie o prawie wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Jednakże zgodnie z art.3 §2 pkt 4a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ppsa) kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje między innymi orzekanie w sprawach skarg na pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidualnych sprawach. Natomiast zgodnie z art.52 §3 cytowanej ustawy jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na interpretację przepisów prawa podatkowego można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie czternastu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa.

Zatem pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w celu zaskarżenia niekorzystnej interpretacji indywidualnej jest wezwanie organu, który wydał tę interpretację do usunięcia naruszenia prawa. Na takie wezwanie mamy 14 dni od dnia, w którym odebraliśmy interpretację. Wzywając organ do usunięcia naruszenia prawa powinniśmy:

  • wskazać organ, do którego skierowane jest wezwanie (organ, który wydał interpretację),

  • wskazać wnioskodawcę (czyli naszą firmę),

  • wskazać podstawę prawną (art.14c §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz.749 ze zm.) w powiązaniu z art.52 §3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. Z 2012 r., poz.270 ze zm.),

  • wskazać numer i datę wydania zaskarżanej interpretacji,

  • wskazać, do czego wzywamy organ (do usunięcia naruszenia prawa w zakresie interpretacji indywidualnej poprzez zmianę stanowiska w niej wyrażonego – tu powinniśmy wskazać jakie stanowisko naszym zdaniem jest prawidłowe),

  • zamieścić uzasadnienie naszego wezwania, z przywołaniem odpowiednich przepisów oraz naszych argumentów, a także potwierdzających nasze stanowisko interpretacji i wyroków, jeżeli takie istnieją).

Niestety, szanse na to, że Minister Finansów zmieni swoją interpretację w odpowiedzi na takie wezwanie są znikome. Wysłanie takiego pisma jest jednak konieczne, jeżeli chcemy, żeby sąd administracyjny rozpatrzył naszą skargę.

Kolejnym krokiem prowadzącym do wzruszenia niekorzystnej interpretacji podatkowej jest złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mamy na to 30 dni od dnia otrzymania od organu podatkowego odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa lub, jeżeli organ nie udzieli nam odpowiedzi na wezwanie, 60 dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (art.53 §2 ppsa). Warto w tym miejscu wskazać, że istnieją orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, które pozwalają na złożenie skargi bez czekania na odpowiedź organu podatkowego (np. wyrok o sygnaturze II FSK 2763/11 z 19 grudnia 2011 roku). Należy pamiętać, że skarga nie może zostać wysłana bezpośrednio do sądu, ale wnosimy ją za pośrednictwem orga...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.