Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

31 marca 2014

Koszty związane z wpisem przez naczelnika urzędu i wykreśleniem hipoteki

0 900

W związku z rozłożeniem na raty zaległości VAT urząd zabezpieczył kwotę zaległości dokonując wpisu hipotecznego dla nieruchomości stanowiącej moją własność. Jakie poniosę koszty związane z wpisem przez naczelnika urzędu hipoteki oraz z wykreśleniem hipoteki?

ODPOWIEDŹ

Za wpis hipoteki przymusowej dokonanej na wniosek naczelnika urzędu skarbowego i na jego rzecz, opłata sądowa nie będzie pobierana od Czytelnika. Także wniosek naczelnika urzędu skarbowego o wykreślnie hipoteki, wcześniej ustanowionej na jego rzecz, nie podlega opłacie sądowej.

UZASADNIENIE

Zabezpieczenie należności poprzez wpis hipoteki stanowi gwarancję zapłaty zaległości podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa skarbowi państwa przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 2 Ordynacji oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.

Podstawą wpisu hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja: ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego, określająca wysokość zobowiązania podatkowego, określająca wysokość odsetek za zwlokę, o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, o odpowiedzialności spadkobiercy, określająca wysokość zwrotu podatku. Ponadto, naczelnik urzędu skarbowego może ustanowić hipotekę na podstawie tytułu wykonawczego lub zarządzenia zabezpieczenia, wystawionego na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, o czym stanowi art. 34 o.p.

Zapisy w Ordynacji mają odzwierciedlenie w ustawie z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z art. 109 oraz art. 110 podstawę wpisu hipotecznego stanowią : tytuł wykonawczy, decyzja administracyjna, także nieostateczna, bądź też zarządzenie zabezpieczenia. Ponadto, wierzyciel, którego wierzytelność...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.