Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pytanie

Uczelnia wyższa będąca podatnikiem podatku VAT dokonała modernizacji i przebudowy hali sportowej, podatek VAT był wydatkiem kwalifikowalnym ponieważ nie planowaliśmy jej wynajmu. Tymczasem po jej otwarciu pojawiły się zapytania od lokalnej społeczności dotyczące jej nieodpłatnego udostępnienia celem organizacji zajęć dla dzieci i młodzieży, oraz zawodów i rozgrywek sportowych. Zgodnie z art.11 Ustawy o szkolnictwie wyższym jednym z zadań uczelni oprócz oczywistych celów jakimi jest działalność dydaktyczna i naukowa, jest również działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych. Mam tu na myśli nieodpłatne udostępnienie hali sportowej, m. in. na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży, zawody sportowe i wszelkie działania mające na celu promowanie sportu i zachęcenie społeczności lokalnej do uprawiania sportów. Uczelnia kształci studentów na kierunku Wychowanie Fizyczne i posiada wykwalifikowaną kadrę i takie działania byłyby dla nas nie tylko doskonałą reklamą ale również mogłyby przyczynić się do zachęcenia uczniów szkół średnich do studiowania na naszej Uczelni. Czy w związku z powyższym możemy udostępnić nieodpłatnie halę sportową na którykolwiek z wymienionych celów?

Odpowiedź

W naszej opinii, jeżeli nieodpłatne udostępnienie hali sportowej nie ma charakteru komercyjnego, a jest faktycznie wykonywaniem przez uczelnie ustawowych zadań, to nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Oczywiście tego rodzaju sytuacje mogą są każdorazowo przedmiotem subiektywnej oceny przez organy podatkowe, to jeżeli zamierzacie Państwo realizować tego rodzaju czynności przez dłuższy okres, warto rozważyć wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidulanej.

 

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W świetle powyższego organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

 

Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 10 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, podstawowym zadaniem uczelni jest między innymi działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Zakładam, że zadania w tym zakresie są również wpisane w Statut Państwa Uczelni.

 

Jak nadmieniliście Państwo, jesteście Państwo Uczelnią kształcącą studentów na kierunku Wychowanie Fizyczne, co sugeruje (co być może zawarte jest również w Statucie Państwa Uczelni), że przewidziane w ustawie działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych odbywa się właśnie poprzez krzewienie kultury fizycznej, sportu i zdrowego trybu życiu wśród lokalnej społeczności.

 

Takie działanie o charakterze nieodpłatnym, mieszczące się w ustawowych i zakładam statutowych zadaniach Uczelni, nie mieściłoby się w pojęciu działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

 

Ponadto, jak wskazaliście Państwo, w związku z faktem, iż Uczelnia kształci studentów na kierunku Wychowanie Fizyczne, opisane przez Państwa działania byłyby dla Państwa Uczelni mogłyby przyczynić się do zachęcenia uczniów szkół średnich do studiowania na naszej Uczelni.

 

Należałoby jednak zapewnić, żeby następowała weryfikacja, czy udostępnienie hali następuje faktycznie na rzecz społeczności lokalnej i regionalnej, a ponadto, żeby nie były tam prowadzone zajęcia komercyjne przez podmioty czy osoby, które będą wykorzystywać w ten sposób nieodpłatne udostępnienie hali przez Państwa uczelnię. Nieodpłatne udostępnienie hali w tym wypadku nie może służyć bowiem żadnej ze stron, ani uczelni, ani korzystającym, do prowadzenia jakiejkolwiek działalności komercyjnej.

Najbezpieczniej byłoby, gdyby zajęcia sportowe prowadzone były wyłącznie przez kadrę i studentów Państwa uczelni. Zajęcia te mogę też być prowadzone przez inne osoby, ale jak wspomnieliśmy, nie powinny mieć one charakteru komercyjnego.

 

Warto byłoby również ewentualnie rozważyć podpisanie w tym zakresie porozumień czy umów z samorządami lokalnymi lub organizacjami pozarządowymi działającymi w sferze krzewienia kultury fizycznej.

 

Przykładowo, w interpretacji z dnia 16 kwietnia 2020 r. nr 0112-KDIL3.4012.97.2020.1.LS, organ podatkowy wskazał:

„W odniesieniu do sytuacji Wnioskodawcy należy zauważyć, że świadczenie polegające na nieodpłatnym udostępnianiu przez szkołę (jednostkę budżetową Gminy) sali gimnastycznej na rzecz organizacji pozarządowych odbywa się w ramach wykonywania zadań własnych Gminy mających na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej z zakresu współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Tym samym nieodpłatne udostępnianie sali gimnastycznej na rzecz organizacji pozarządowych, realizowane w ramach wykonywania zadań własnych Gminy w zakresie współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, niewątpliwie stanowi sprawę publiczną, należącą do sfery działalności jednostki samorządowej.

Mając na uwadze powyższe, w kontekście niniejszej sprawy należy stwierdzić, że wykonywana przez Wnioskodawcę ww. czynność, tj. nieodpłatne udostępnianie sali gimnastycznej na rzecz organizacji pozarządowej realizowane jest/będzie poza zakresem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a Gmina realizując te czynności nie występuje/nie będzie występować w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Tym samym nieodpłatne udostępnienie przez szkołę (jednostkę budżetową Gminy) sali gimnastycznej organizacjom pozarządowym na podstawie umowy użyczenia nie podlega/nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W analizowanym sprawie nie znajdzie zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy, bowiem nieodpłatne wykorzystanie odbywa się w związku z wykonywaniem przez Gminę zadań publicznych we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.”

 

Podobnie stwierdził organ podatkowy w interpretacji z dnia 2 czerwca 2021 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.250.2021.2.SR

W interpretacji tej KIS stwierdził, że:

Z opisu sprawy wynika, że Szkoła, będąca jednostką organizacyjną Gminy, udostępnia na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia salę gimnastyczną, w celu prowadzenia zajęć sportowych, dla Klubu Sportowego, który działa jako stowarzyszenie.

Wnioskodawca ma wątpliwości czy udostępnienie sali gimnastycznej na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia, na rzecz Stowarzyszenia prowadzącego działalność sportową będzie podlegało opodatkowaniu VAT.(…)

W odniesieniu do sytuacji Wnioskodawcy należy zauważyć, że świadczenie polegające na udostępnianiu przez szkołę (jednostkę budżetową Gminy) sali gimnastycznej na rzecz stowarzyszenia nie jest realizowane w celu osiągnięcia zysku, jak bowiem wskazano we wniosku, udostępnienie następuje nieodpłatnie na podstawie umowy użyczenia.

Mając na uwadze powyższe, w kontekście niniejszej sprawy należy stwierdzić, że ww. czynność, tj. nieodpłatne udostępnianie sali gimnastycznej na rzecz stowarzyszenia realizowane jest/będzi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.