Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

2 maja 2014

Oględziny majątku w trakcie kontroli podatkowej

0 1190

W trakcie kontroli podatkowej Urząd przeprowadził oględziny majątku mojej Spółki. Kontrolujący nie poinformowali o terminie i miejscu oględzin. Czy postępowanie pracowników było prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej przez Pana sytuacji urząd skarbowy mógł przeprowadzić dowód w postaci oględzin majątku Spółki, bez Pana udziału lub osób reprezentujących Pana Spółkę pod warunkiem, że okoliczności (np. konieczność utrwalenia faktu w danej chwili i w danym miejscu) uzasadniały natychmiastowe przeprowadzenie dowodu.

UZASADNIENIE

W świetle obowiązujących przepisów zawartych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa organy podatkowe mają prawo sprawdzić, czy przedsiębiorcy wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. W tym celu Fiskus podejmuje działania zwane kontrolą podatkową. Organ podatkowy posiada wiele uprawnień, z których może skorzystać w toku prowadzonej kontroli podatkowej. Uprawnienia te wprost wynikają z art. 286 Ordynacji podatkowej. I tak na mocy wskazanego art. 286 kontrolujący w zakresie wynikającym z upoważnienia między innymi są uprawnieni do żądania okazania majątku podlegającego kontroli oraz do dokonania jego oględzin.

Z analizy powyższego przepisu wynika, że organ ma prawo przeprowadzić oględziny majątku przedsiębiorcy, jednakże oględziny te muszą mieć związek z zakresem wynikającym z upoważnienia kontroli. Należy jednak zauważyć, iż Ordynacja podatkowa oprócz dających kontrolującym uprawnień, wskazuje na wiele zasad, które kontrolujący winni przestrzegać w trakcie prowadzonego postępowania kontrolnego. I tak na mocy art. 289 § 1 Ordynacji podatkowej Kontrolowanego, osobę go reprezentującą lub osobę wskazaną w trybie art. 281a albo w trybie art. 284 § 1 zdanie drugie zawiadamia się o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków, opinii biegłych przynajmniej na 3 dni przed terminem ich przeprowadzenia, a dowodu z oględzin nie później niż bezpośrednio przed podjęciem tych czynności. Zatem przepis ten umożliwia kontrolowanemu uczestniczyć w czynnościach podejmowanych przez organ, także w czynnościach dotyczących prowadzonych oględzin. Z analizy wskazanego przepisu wynika również, iż organ jest zobowiązany wskazać miejsce i termin przeprowadzenia dowodu w postaci oględzin. Należy natomiast zauważyć, iż przepis ten nie wskazuje precyzyjnie z jakim wyprzedzeniem organ powinien zawiadomić stronę o przeprowadzeniu dowodu w posta...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.