Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

30 kwietnia 2013

Pakiety świadczeń medycznych i sportowych za „symboliczną złotówkę” a VAT

0 801

Spółka, określając podstawę opodatkowania, powinna jako obrót przyjąć kwotę faktycznie należną z tytułu sprzedaży pakietów świadczeń pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2013 roku nr IPPP1/443-6/13-2/Igo.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się do organu podatkowego Spółka, która świadczy usługi na rynku nieruchomości. Dla poprawy konkurencyjności oraz zwiększenia wpływów z bieżącej sprzedaży, Spółka chce wprowadzić sprzedaż premiową polegającą na możliwości zakupu pakietu świadczeń medycznych lub sportowych przez podwykonawcę za symboliczną złotówkę.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę oferowana byłaby jedynie podwykonawcom stale współpracującym ze Spółką oraz wykonującym świadczenia na zasadzie wyłączności zgodnie z obowiązującym regulaminem. Spółka wprowadzając sprzedaż premiową ma na celu zwiększenie oraz zabezpieczenie sprzedaży i atrakcyjności świadczonych usług, dlatego pozostają w bezpośrednim związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością. Sprzedaż pakietów nastąpi wg opodatkowania podstawową stawką VAT.

Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowości ustalenia ceny sprzedaży za „symboliczną złotówkę” oraz prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych pakietów świadczeń.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny (udzielenia rabatu), czyli możliwa jest sprzedaż po cenie niższej niż rzeczywista wartość danego towaru czy usługi. Jedynie w sytuacji, gdy między podmiotami (kontrahentami) istnieją powiązania rodzinne, kapitałowe, majątkowe lub wynikające ze stosunku pracy, o których mowa w art. 32 ww. ustawy i nie zachodzą pozostałe przesłanki wynikające z tego przepisu, organ podatkowy może określić wysokość obrotu na podstawie wartości rynkowej, ale tylko w sytuacji, gdyby związki te...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.