Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

31 marca 2016

Preproporcja w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego dla OSIR

0 881

W kwietniu otrzymaliśmy (OSiR) od Miasta salę sportową w nieodpłatne użyczenie. Będziemy salę udostępniać bezpłatnie naszym klubom sportowym i odpłatnie dla firm i osób prywatnych. Trudno nam teraz określić jak sala będzie wykorzystywana w perspektywie w 2016 roku, i w związku z tym jak obliczyć teraz proporcję płatnego i nieodpłatnego wynajmu. I jak obliczyć z tą salą preproporcję dla całego OSiR na 2016 rok? Jak mamy odliczać VAT od wydatków związanych z halą (ludzie, media, drobne naprawy i remonty) i rozliczyć koszty księgowości obsługującej cały OSiR, w tym salę ?

ODPOWIEDŹ

W przypadku wykonywania zadań własnych i świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej oraz braku możliwości przyporządkowania dokonanych zakupów, należy zastosować tzw. preproporcję.

UZASADNIENIE

Od nowego roku ustawodawca wprowadził zmiany polegające na doprecyzowaniu zasad odliczania podatku VAT w przypadku towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (działalności gospodarczej oraz celów innych niż działalność gospodarcza), jeżeli nie jest możliwe bezpośrednie przyporządkowanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika.

Jak wynika z pytania OSiR będzie wynajmował w 2016 roku salę gimnastyczną własnym klubom sportowym oraz innym firmom i osobom fizycznym. Pytanie dotyczy sposobu odliczenia różnych wydatków związanych z najmem hali sportowej.

Zgodnie z podstawową zasadą w podatku VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług tylko i wyłącznie w takim zakresie, w jakim zakupy te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego podatnik jest obowiązany do bezpośredniego przyporządkowania dokonanych zakupów do czynności dających prawo do odliczenia.

Jeśli nie jest możliwe przypisanie dokonanych zakupów towarów i usług w całości do czynności dających prawo do odliczenia, ponieważ podatnik świadczy jeszcze inne czynności, ma on prawo do odliczenia jedynie tej kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia.

W przypadku zakupu towarów i usług wykorzystywanych przez podatnika zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów pozostających poza taką działalnością, których przypisanie w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego tylko w takiej części, którą można proporcjonalnie przypisać do jego działalności gospodarczej. Taka sytuacja wystąpi w przypadku opisanym w pytaniu - OSiR nie może przyporządkować wydatków związanych z najmem sali, która będzie służyła zarówno zadaniom własnym jak i działalności gospodarczej.

Aby odliczyć podatek naliczony od wydatków ponoszonych na utrzymanie sali, OSIR ma obowiązek ustalić sposób określenia proporcji, według której powinna być obliczana kwota podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą.

Należy także pamiętać, że w przypadku gdy podatnik będzie w ramach działalności gospodarczej wykonywał czynności opodatkowane i zwolnione, powinien także obliczyć również proporcję wynikającą z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustawa o podatku VAT proponuje kilka metod, które podatnik może wykorzystać celem proporcjonalnego obliczenia podatku naliczonego, jednakże podatnik ma prawo wyboru ustalenia metody preproporcji. Ustawodawca wskazał, że w przypadku m.in. jednostek samorządu terytorialnego metodą najbardziej odpowiadającą specyfice prowadzonej przez tych podatników działalności i dokonywanych nabyć jest metoda wskazana w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników . Podmioty mogą stosować inną metodę określenia proporcji, pod warunk...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.