Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

31 marca 2016

Preproporcja w przypadku rozpoczęcia sprzedaży „mieszanej”

0 796

Jednostka organizacyjna Gminy, która nie stosuje prewspółczynnika z uwagi na wykonywanie tylko czynności opodatkowanych, od dnia 01.03.2016 r. wyodrębniła pomieszczenie (pokój) dla Radcy Prawnego świadczącego usługi dla mieszkańców Gminy na mocy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (porozumienie Urzędu Gminy ze Starostwem Powiatowym). Czy wówczas należy zastosować prewskaźnik?

ODPOWIEDŹ

W przypadku gdy przypisanie zakupów w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, Jednostka ta powinna zastosować prewspółczynnik.

UZASADNIENIE

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej określa zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, a także zasady działania organów administracji publicznej w zakresie edukacji prawnej. Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej realizowanym przez powiat w porozumieniu z gminami albo samodzielnie (art.8 ust.1 w/w ustawy). Natomiast z art.9 ust.1 powołanej ustawy wynika, że powiat, realizując zadanie, o którym mowa w art.8 ust.1, może zawierać porozumienia z gminami na obszarze tego powiatu, określające w szczególności:

  1. gminne lub powiatowe lokale, w których będą usytuowane punkty nieodpłatnej pomocy prawnej;

  2. harmonogram wskazujący dni i godziny, w których będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna;

  3. zasady współpracy w zakresie zapewnienia warunków lokalowych adwokatom i radcom prawnym udzielającym nieodpłatnej pomocy prawnej.

Zadanie organizacji punktu nieodpłatnej pomocy prawnej jest zadaniem własnym Gminy na mocy art.7 ust.1 pkt 8 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, z którego wynika, że zadaniem własnym gminy jest edukacja publiczna. Zatem organizacja i prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.