Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

2 kwietnia 2013

Przekroczenie czasu kontroli w danym roku kalendarzowym

0 851

W Spółce została przeprowadzona kontrola podatkowa, w której przekroczono limity czasowe przewidziane dla prowadzenia kontroli w danym roku kalendarzowym. Czy przekroczenie limitu czasowego wynikającego z przepisu art.83 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dyskwalifikuje czynności kontrolne a dokumenty dotyczące czynności kontrolnych dokonanych po upływie tego terminu nie stanowią dowodu w postępowaniu podatkowym? Czy Organ może wydać merytoryczne rozstrzygnięcie w powyższej sprawie?

ODPOWIEDŹ

Organ podatkowy prowadząc kontrolę podatkową u Przedsiębiorcy z naruszeniem limitów czasu kontroli, o którym mowa w art.83 ust.1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, narusza zasadę praworządności, o której mowa w art.120 Ordynacji podatkowej oraz zasadę wyrażoną w art.7 Konstytucji RP, w myśl której organ władzy publicznej winien działać na podstawie i w granicach prawa. Jednakże naruszenie tych zasad nie może bezwzględnie dyskwalifikować materiałów dowodowych zebranych w trakcie kontroli podatkowej, a w konsekwencji powodować niemożności rozstrzygnięcia merytorycznego w powyższej sprawie.  

UZASADNIENIE

Na podstawie art.291c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa do kontroli działalności gospodarczej podatnika będącego przedsiębiorcą stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (zwanej dalej u.s.d.g). Przy czym w zakresie nieuregulowanym wskazaną ustawą stosuje się przepisy szczególne – w przypadku kontroli podatkowej będzie to ustawa - Ordynacja podatkowa.

W art.83 ust.1 u.s.d.g postanowiono, że czas trwania kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 12, 18, 24 i 48 dni roboczych odpowiednio w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców, małych, średnich i pozostałych przedsiębiorców. Bieg czasu kontroli, w zależności od trybu jej wszczęcia, rozpoczyna się w dniu doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej i okazania legitymacji służbowej (art. 284 i 284a Ordynacji), natomiast kończy się w dniu doręczenia protokołu kontroli (art.291 §4 Ordynacji). Z powyższych unormowań wynika, że organ podatkowy może realizować swoje zadania, a w szczególności prowadzić działania kontrolne jednakże w granicach szczegółowo uregulowanych w art.83 ust 1 u.s.d.g. Po wyczerpaniu limitów, poza pewnymi wyjątkami, wymienionymi w art.83 ust.2 u.s.d.g, nie jest dopuszczalne prowadzenie kontroli podatkowej w tym samym roku kalendarzowym.

Należy podkreślić, iż żaden z przepisów u.s.d.g nie reguluje sankcji dotyczących przekroczenia czasu kontroli. Przedsiębiorca musiałby wykazać, iż dowody przeprowadzone w toku kontroli z naruszeniem przepisów prawa miały istotny wpływ na wyniki kontroli. Dodatkowo należy zauważyć, iż tylko w art.284b §3 O.p. określono sytuację, w której dokumenty zebrane w toku kontroli nie mogą stanowić dowodów w postępowaniu podatkowym. Z treści tego artykułu wyn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.