Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 lipca 2018

Różnica pomiędzy refakturowaniem kosztów a zwrotem wydatków poniesionych na rzecz nabywcy

0 866

Gmina (czynny podatnik VAT) przenosi na innego podatnika VAT koszty zużycia energii elektrycznej, które poniosła na podstawie otrzymanej faktury VAT (faktura pierwotna za energię wystawiona na Gminę). Czy przenosząc te koszty na innego podatnika Gmina musi wystawić refakturę/fakturę z odpowiednią stawką VAT, czy może wystawić notę księgową w kwocie brutto i nie uwzględniać podatku VAT, jeśli z faktury pierwotnej na podstawie której dokonano obciążenia nie odliczono podatku VAT? W przypadku kiedy należałoby wystawić fakturę /rakturę to jak się ma to do art. 79 lit. c Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku?

ODPOWIEDŹ

Gmina musi wystawić refakturę. Na refakturze musi widnieć ten sam rodzaj usługi i stawka VAT jak na pierwotnej fakturze. Wskazany w pytaniu art.79 Dyrektywy dotyczy sytuacji, gdzie podatnik ponosi koszt, do którego poniesienia jest zobowiązany inny podmiot. Natomiast w tym przypadku, Gmina ponosi koszty zużycia energii do których jest zobowiązana na podstawie umowy i faktury.

UZASADNIENIE

1. Uznane jest, że refakturowanie wynika z art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Przepis ten stanowi, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W krajowych przepisach o refakturowaniu stanowi art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Refakturowanie to odsprzedaż innemu podatnikowi – osobie trzeciej usług, nabytych uprzednio przez podatnika. Jego celem jest „przerzucenie” na inny podmiot kosztu zakupu usługi, co istotne, podmiot trzeci musi być odbiorcą tej usługi. Ustawodawca przyjął fikcję prawną, że podatnik sam otrzymał i wyświadczył usługę będącą przedmiotem refakturowania. W przypadku refakturowania mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy podmiot, który fizycznie nie świadczy usługi, występuje w roli usługodawcy i dokonuje odsprzedaży tej usługi. Konsekwencją zatem uznania podatnika biorącego udział w odsprzedaży usługi za świadczącego, jest wystawienie przez niego faktury dokumentującej wyświadczenie tej usługi. Celem odsprzedaży jest przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot sprzedający na podmiot, który z tej usługi korzystał, pomimo że podmiot refakturujący danej usługi nie wykonał.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ust...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.