Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 czerwca 2013

Sprzeciw i zażalenie w trakcie kontroli podatkowej

0 972

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozwalają przedsiębiorcom na skuteczną obronę wobec podjęcia i prowadzenia przez organy kontroli podatkowej kontroli z naruszeniem przepisów prawa w tym zakresie. Wskazana ustawa daje możliwość wniesienia sprzeciwu lub zażalenia i tym samym wstrzymania czynności kontrolnych, jeśli prowadzone są one niezgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy.

1. Sprzeciw na czynności kontrolne

W art.84c ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (zwanej dalej u.s.d.g) ustawodawca enumeratywnie wymienił przypadki, w których przedsiębiorca ma możliwość wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów prawa. I tak z mocy wskazanego artykułu sprzeciw ma zastosowanie gdy wszczęcie kontroli nastąpiło

• bez wcześniejszego zawiadomienia o planowanych czynnościach, w sytuacji, gdy istnieje obowiązek zawiadomienia (art. 79 u.s.d.g),

• z uchybieniem terminów, o których mowa w art.79 ust.4 tj. po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli,

• bez okazania przez kontrolujących legitymacji służbowej (art.79a ust.1),

• bez poinformowania przedsiębiorcy o jego prawach i obowiązkach w trakcie kontroli podatkowej (art. 79b)

Przedsiębiorca może również skutecznie sprzeciwić się czynnościom kontrolnym gdy te są prowadzone z wyłączeniem udziału kontrolowanego bądź osoby przez niego upoważnionej lub gdy prowadzone są w trakcie już trwającej innej kontroli lub z naruszeniem czasu trwania kontroli u przedsiębiorcy.

Sprzeciw przedsiębiorca wnosi na piśmie do organu wykonującego kontrolę, w terminie 3 dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli. Przedsiębiorca musi uzasadnić wniesienie sprzeciwu. O wniesieniu sprzeciwu przedsiębiorca ma obowiązek zawiadomić na piśmie kontrolujących. Jeżeli sprzeciw będzie dotyczył przekroczenia czasu kontroli w trakcie jej trwania, to bieg terminu do wniesienia sprzeciwu rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu czasu trwania kontroli.

2. Skutki złożenia sprzeciwu

Wniesienie sprzeciwu wywołuje określone skutki w zakresie prowadzonych czynności kontrolnych oraz czasu trwania kontroli. W szczególności powoduje wstrzymanie czynności kontrolnych, z chwilą doręczenia kontrolującym zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu do czasu jego rozpatrzenia. Dodatkowo zostaje wstrzymany czas trwania kontroli w terminie od dnia wniesienia sprzeciwu do czasu rozpatrzenia.

Zgodnie z przepisem art.84c ust.9 u.s.d.g organ kontroli w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania sprzeciwu podejmuje rozstrzygnięcie w postaci postanowienia o odstąpieniu od czynności kontrolnych lub ich kontynuowaniu. Jeśli organ nie rozpatrzy sprzeciwu w tym terminie, będzie to równoznaczne w skutkach z wydaniem postanowienia o odstąpieniu od czynności kontrolnych.

Równocześnie ustawodawca zezwolił kontrolującym na ewentualne zabezpieczenie na czas rozpatrzenia sprzeciwu dowodów mających związek z przedmiotem i zakresem kontroli.

Poniżej przedstawiamy przykład prawidłowo sporządzonego sprzeciwu na czynności kontrolne z naruszeniem czasu trwania kontroli

Miejscowość, dnia

Dane adresowe przedsiębiorcy

Nazwa organu

do którego skierowany jest sprzeciw

Sprzeciw wobec prowadzenia kontroli podatkowej

Na podstawie art. 84c ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.) wnoszę sprzeciw wobec prowadzenia kontroli podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług z naruszeniem art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

W dniach od 15 do 23 kwietnia 2013 roku Urząd Skarbowy w … przeprowadził kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za 2010 rok. Dodatkowo w dniu 6 maja 2013 roku Urząd Skarbowy wszczął wobec spółki kontrolę podatkową w zakresie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2010 roku.

Spółka jest mikroprzedsiębiorcą. Wobec tego czas trwania wszystkich kontr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.