Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

30 czerwca 2016

Wyłączenie z akt kontroli dokumentów dotyczących kontrahentów kontrolowanego

0 1068

W trakcie kontroli naczelnik urzędu skarbowego wydał postanowienie o wyłączeniu dokumentów z akt prowadzonej wobec spółki kontroli (rejestry VAT, rachunki bankowe kontrahentów) ze względu na interes publiczny. Pełnomocnik złożył wniosek o wgląd w wyłączone akta sprawy. Organ podatkowy wydał postanowienie o odmowie udostępnienia wyłączonych z akt kontroli dokumentów, czy prawidłowo? Pełnomocnik chce złożyć zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, ponieważ uważa, że organ podatkowy nie zachowuje zasad zaufania oraz jawności prowadzenia kontroli wynikających z ustawy Ordynacja podatkowa.  

ODPOWIEDŹ

Organ podatkowy prawidłowo w trakcie prowadzonej kontroli postanowieniem wyłączył z akt sprawy wymienione w postanowieniu dowody ze względu na interes publiczny.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 178 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, odpisów oraz sporządzania kopii przy wykorzystaniu własnych przenośnych urządzeń. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Czynności określone w § 1 dokonywane są w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu. Strona może żądać kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów (art. 178 §2 i §3 ww. ustawy).

Na podstawie z art. 179 § 1 ww. ustawy przepisów art. 178 nie stosuje się do znajdujących się w aktach sprawy dokumentów zawierających informacje niejawne, a także do innych dokumentów, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny. Zgodnie z art. 179 § 2 i 3 odmowa umożliwienia stronie zapoznania się z dokumentami, o których mowa w § 1, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelniania odpisów i kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

W opisanej sprawie organ podatkowy postanowieniem wyłączył określone dokumenty z akt prowadzonej kontroli ze względu na interes publiczny. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy powinien dokładnie wskazać jakie dokumenty i z jakiego powodu zostały wyłączone z akt prowadzonej kontroli. Czytelnik podał, że wyłączone zostały rejestry VAT, wyciągi bankowe, które dotyczyły kontrahentów kontrolowanej Spółki.

Wyłączone dokumenty zawierają informacje dotyczące działalności osób trzecich, niezwiązanych bezpośrednio z prowadzoną kontrolą, które w aktach sprawy występują, a nie są stroną postępowania, zatem organ podatkowy kierując się interesem publicznym prawidłowo postanowił wyłączyć wymienione dokumenty z akt sprawy.

Pozyskane przez organ podatkowy dane wynikają zapewne z tego, że w trakcie prowadzonej kontroli podatkowej naczelnik urzędu skarbowego zwrócił się do innych organów podatkowych z prośbą o przeprowadzenie kontroli podatkowych lub czynności sprawdzających u Państwa kontrahentów w celu weryfikacji zawartych transakcji.

W odpowiedzi otrzymał protokoły z kontroli podatkowych lub czynności sprawdzających wraz z załącznikami w postaci rejestrów VAT, w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.