Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 września 2014

Wyznaczenie reprezentanta do kontroli podatkowej

0 1071

Jaka jest forma wyznaczenia reprezentanta do kontroli i jaki jest zakres uprawnień przysługujący temu podmiotowi.

ODPOWIEDŹ

Przed kontrolne wyznaczenie reprezentanta przez kontrolowanego jest stałym pełnomocnictwem do reprezentowania w trakcie kontroli. Jego rzeczywisty zakres jest jednak zależny od woli tych podmiotów. Wyraża się ją poprzez złożenie pisemnego oświadczenia składanego organowi podatkowemu.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 281a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni mogą, w formie pisemnej, wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej, oraz zgłosić tę osobę naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi miasta). Jeżeli upoważnienie nie stanowi inaczej, przyjmuje się, że osoba wyznaczona jest uprawniona do działania w zakresie odbioru zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, wyrażenia zgody, o której mowa w art. 282b § 3 (na wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia tego zawiadomienia), odbioru upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej, zakończenia kontroli podatkowej, złożenia wyjaśnień i zastrzeżeń do protokołu kontroli oraz wszystkich czynności kontrolnych. Do osoby wyznaczonej stosuje się przepisy działu dot. kontrolowanego, za wyjątkiem art. 282c § 1 pkt 2 (dot. sytuacji w których nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli i art. 285a § 3 (dot. sytuacji, w której kontrolujący może zwrócić się do kontrolowanego o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym).

W omawianym artykule 281a § 1 uregulowano kwestię wyznaczenia reprezentanta przed kontrolą podatkową. Wyznaczenie osoby upoważnionej do reprezentowania w trakcie kontroli podatkowej jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika, tym samym to podatnik decyduje czy upoważnienie ma zawierać ograniczone umocowanie, tylko do niektórych czynności powołanych w art. 281a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Reprezentantem może być ustanowiona wyłącznie osoba fizyczna, co wyklucza możliwość wskazania jako reprezentanta np. spółki doradztwa podatkowego, czy biura rachunkowego. Jest to instrument umożliwiający kontrolowanemu uzyskanie pomocy specjalisty już od pierwszego kontaktu z organem kontroli podatkowej (doręczenie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej). Nie ma jednak przeszkód, aby kontrolowany wyznaczył pełnomocnika już w trakcie kontroli podatkowej. W tym zakresie będą miały zastosowanie zasady określone w art. 135-137 Ordynacji podatkowej. Reprezentant, co do zasady, nie jest upoważniony do występowania po zakończonej kontroli podatkowej, czy w trakcie postępowania podatkowego, które może zostać wszczęte na skutek przeprowadzonych czynności kontrolnych. Nie ma jednak przeszkód, aby możliwe było łączenie funkcji, tj. osoby wyznaczonej do reprezentacji w toku kontroli i pełnomocnika w ramach postępowania. Niezbędne jest jednak, poza wyznaczeniem tej osoby, udzielenie jej pełnomocnictwa do każdego z tych postępowań osobno w formie pisemnej. „Złożenie pełnomocnictwa o szerokim zakresie umocowania, do akt sprawy postępowania kontrolnego, nie stanowi podstawy do uznania, że skarżąca jest reprezentowana przez pełnomocnika w postępowaniu podatkowym. Postępowanie podatkowe w czasie trwania postępowania kontrolnego się nie toczy i nie jest przesądzone czy zostanie wszczęte”. Zatem „pełnomocnik, chcąc występować w postępowaniu podatkowym, jest obowiązany do przedłoż...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.