Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

30 czerwca 2016

Złożenie odwołania od decyzji a zapłata wynikającego z niej podatku

0 1206

Otrzymałem decyzję, z której wynika, że mam do zapłaty sporą kwotę podatku VAT. Złożyłem odwołanie od decyzji, bo uważam, że zawiera błędy proceduralne. Czy powinienem zapłacić VAT wynikający z decyzji czy czekać na efekt odwołania?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z Ordynacją podatkową decyzja nieostateczna nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Tak wiec, jeżeli decyzji nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności oraz odwołanie od decyzji zostało skutecznie złożone, to nie trzeba uiszczać podatku VAT wynikającego z zaskarżonej decyzji. Niemniej jednak trzeba zauważyć, że jeżeli organ drugiej instancji utrzyma w mocy decyzję pierwszej instancji, to od dnia zapłaty nie będą już dalej naliczane odsetki.

UZASADNIENIE

W świetle art. 239a ustawy Ordynacja podatkowa decyzja nieostateczna nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Nieostateczna decyzja, to wydane orzeczenie w toku pierwszej instancji, na które przysługuje stronie złożenie odwołania do organu drugiej instancji. Odwołanie od decyzji wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Niedotrzymanie terminu do złożenia odwołania spowoduje, że decyzja stanie się ostateczna. Trzeba zauważyć, iż odwołanie od decyzji, żeby było skuteczne, powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

W sytuacji, gdy organ podatkowy nada decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności zobowiązanie określone w tejże decyzji podlega zapłacie. Brak zapłaty spowoduje dochodzenie zaległości w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przesłankami do nadania rygoru natychmiastowej wykonalności są:

  • jeżeli wobec strony toczy się postępowanie egzekucyjne w zakresie innych należności pieniężnych, lub

  • strona nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.