Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , AKTUALNOŚCI

November 14, 2019

Kradzież towarów a odliczenie VAT

0 1325

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 17 lipca 2019 roku wydał wyrok (sygn. akt III SA/Wa 143/19) dotyczący prawa do odliczenia VAT od towarów skradzionych podczas transportu.

Dwie spółki (A i B) złożyły wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej. Spółka A dokonuje dostaw towarów dla spółki B, która odsprzedaje towary spółkom z grupy C. Towary są transportowane od spółki A bezpośrednio do jednej ze spółek z grupy C na terytorium innego państwa UE. Spółka A rozpoznaje WDT (0% VAT) na rzecz spółki B, która posługuje się holenderskim VAT.

Czasem przed wywozem towaru z terytorium Polski, zostaje on skradziony podczas transportu i wówczas spółka A wystawia spółce B fakturę ze stawką 23% VAT, ponieważ towar nie wyjechał z Polski z powodu kradzieży.

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem spółki w sprwie opodatkowania transakcji po kradzieży, ale zakwestionował prawo do odliczenia VAT przez spółkę B, z faktury wystawionej przez spółkę A. Organ wskazał, że intencją spółki B była odsprzedaż towarów poza terytorium Polski na rzecz spółki z grupy C, a sprzedaż poza terytorium Polski nie stanowi czynności opodatkowanej VAT w Polsce, zatem nie wystąpił związek pomiędzy zakupem a czynnością opodatkowaną. 

WSA w Warszawie uwzględnił skargę spółki A uznająć, że spółce B przysługuje prawo do odliczenia. Argumentując wskazał, że przyjęcie poglądu prezentowanego przez organ podatkowy prowadziłoby do naruszenia zasady neutralności VAT (poprzez obciążenie spółki B kosztem VAT z faktury wystawionej przez spółkę A). Organ podatkowy nie wniósł zastrzeżeń do stanowiska spółki, że na skutek kradzieży dochodzi do przekwalifikowania transakcji z WDT na transakcję krajową, zatem WSA wskazał, że nie jest trafne twierdzenie organu, stosownie do którego należy patrzeć na zakup spółki B jako związany ze sprzedażą poza granicami Polski. W momencie kradzieży towarów, sprzedaż poza granicami Polski staje się bowiem obiektywnie niemożliwa. W tej sytuacji, nie należy odmawiać spółce B prawa do odliczenia.

Jeżeli dojdzie do skargi kasacyjnej organu podatkowego, poinformujemy o tym Państwa.