Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

November 16, 2020

Opodatkowanie i udokumentowanie usługi najmu w okresie zawieszenia umowy najmu

0 999

Biorąc pod uwagę fakt, że w wyniku zawartego pomiędzy stronami porozumienia doszło do zmiany i zawieszenia umowy najmu i w daym okresie najemca nie płacił czynszu najmu i opłat za media oraz opróżnił halę z wszystkich rzeczy, które mogłyby uniemożliwić przeprowadzenie remontu, to usługa najmu w tym okresie nie była wykonywana. W konsekwencji nie powstał obowiązek podatkowy oraz obowiązek wystawienia faktury.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 października 2020 roku, nr 0111-KDIB3-1.4012.549.2020.1.ASY.

Sytuacja Podatnika

Powiat jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkami i oddał w najem podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą, będącemu czynnym podatnikiem VAT część tej nieruchomości, tj. budynek hali na podstawie umowy najmu z dnia 24 października 2018 r. na okres 3 lat. W związku z awarią w budynku hali z przyczyn niezależnych od najemcy i która uniemożliwia korzystanie z przedmiotu najmu przez najemcę oraz koniecznością wykonania naprawy/remontu przez Powiat - strony umowy najmu zawarły pisemne porozumienie do umowy najmu. Porozumieniem tym strony umowy najmu zawiesiły obowiązującą umowę najmu na czas wykonania niezbędnego remontu, tj. na okres od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 kwietnia 2020 r. Postanowiono, że w ww. okresie najemca nie będzie płacił czynszu najmu i opłat za media oraz opróżni halę z wszystkich rzeczy, które mogłyby uniemożliwić przeprowadzenie remontu. Wobec powyższego porozumienia doszło do zmiany i zawieszenia umowy najmu, usługa najmu nie była wykonywana.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

 

Dyrektor stwierdził, że skoro w wyniku zawartego pomiędzy stronami porozumienia doszło do zmiany i zawieszenia umowy najmu i w ww. okresie najemca nie płacił czynszu najmu i opłat za media oraz opróżnił halę z wszystkich rzeczy, które mogłyby uniemożliwić przeprowadzenie remontu, to usługa najmu w tym okresie nie była wykonywana. Najemca na okres zawieszenia umowy najmu nie płacił czynszu najmu oraz opłat za media, tym samym, w tej sytuacji nie można umówić o czynności odpłatnej.

Dyrektor wskazał, że nie zostały wypełnione przesłanki pozwalające na uznanie, iż mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług, w rozumieniu z art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlegającym opodatkowaniu VAT. Biorąc pod uwagę, że w ww. okresie nie wystąpiło odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT, to w konsekwencji nie powstał obowiązek podatkowy oraz obowiązek wystawienia faktury.

 

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług