Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

October 21, 2019

Parkowanie poza siedzibą firmy a pełne odliczenie VAT

0 1543

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu 11 września 2019 roku wydał wyrok (I SA/Po 533/19) dotyczący parkowania samochodu poza siedzibą firmy - parkowanie poza siedzibą nie oznacza, że podatnik traci automatycznie prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT.

Spółka użytkowała samochody dla celów działalności gospodarczej, z których korzytanie regulowała wewnętrzna polityka przewidująca zakaz używania pojazdów przez pracowników dla celów prywatnych z możliwością parkowania samochodów w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników, jeżeli było to uzasadnione potrzebami biznesowymi.

Spółka kontrolowała sposób użytkowania poprzez elektroniczne systemy monitorujące, ewidencje przebiegu pojazdów oraz zgłoszenie samochodów na VAT-26. Spółka zwróciła się we wniosku o interpretację indywidualną o potwierdzenie swojego stanowiska, iż w opisanej sytuacji przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia VAT od użytkowanych samochodów. Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, wskazując, że aby móc odliczyć VAT w pełni, polityka użytkowania pojazdów w firmie powinna wykluczyć nawet potencjalne użycie pojazdów do celów prywatnych, czego według organu spółka nie uczyniła oraz pozwalając pracownikom parkować obok miejsca zamieszkania, spółka zaspokaja ich prywatne potrzeby. Wykluczone jest więc pełne odliczenie VAT od takich pojazdów.

WSA w Poznaniu uwzględnił skargę spółki na interpretację wskazując, że parkowanie w okolicy miejsca zamieszkania pracowników, jest uzasadnione specyfiką działalności spółki. WSA odniósł sie także do poglądu organu podatkowego, że Spółka nie wykluczyła potencjalnej możliwości użytku prywatnego - ryzyko użycia samochodu do celów prywatnych istnieje zawsze, ale spółka stworzyła politykę użytkowania pojazdów w firmie obwarowaną sankcjami, cyklicznymi kontrolami sposobu użytkowania. WSA stwuerdził, że jest to wystarczające z perspektywy prawa do odliczenia 100% VAT.