Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

February 18, 2020

Rozszerzenie działalności gospodarczej o działalność taksówkową.

0 1248

Prowadzę działalność gospodarczą w postaci hotelu w górach. Jestem czynnym podatnikiem VAT z tytułu świadczonych usług hotelowych. Od grudnia 2018 roku mam status czynnego podatnika VAT. Planuję rozszerzyć swoją działalność jeszcze o dodatkowe usługi taksówkowe rozliczane na ryczałcie w wysokości 4%. Czy mogę powrócić do zwolnienia z VAT w dowolnym terminie np. od 1 marca 2020 roku. W roku 2019 nie przekroczyłem limitu 200.000 zł.

ODPOWIEDŹ

Jeżeli Czytelnik chce świadczyć usługi taksówek osobowych to może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 4%, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt. Czytelnik może także powrócić do zwolnienia podmiotowego, w dowolnym terminie, na przykład z dniem 01.03.2020 roku, po spełnieniu określonych warunków ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Ze zwolnienia podmiotowego może korzystać sprzedaż dokonywana przez podatnika, u którego wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł netto. Natomiast podatnik, który utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z niego, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował ponownie skorzystać z tego zwolnienia.

Oznacza to, że jeżeli Czytelnik został zarejestrowany w 2018 roku, a wartość sprzedaży nie przekroczyła wskazanego limitu w 2019 roku oraz w 2020 roku oraz nie będzie dokonywał sprzedaży lub świadczył usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, to może ponownie skorzystać ze zwolnienia. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, to Czytelnik może powrócić do zwolnienia od początku dowolnego miesiąca. Należy pamiętać, że na wszelkie aktualizacje podatnik ma 7 dni od daty tej zmiany. Zmianę należy zgłosić na formularzu VAT-R do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Odnośnie kwestii dotyczącej rozszerzenia działalności gospodarczej o usługi taksówkowe, to Czytelnik może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 4%. W tym celu składa VAT-R do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował taką metodę. Jeżeli Czytelnik nie wybierze zwolnienia od podatku VAT i z prowadzonej działalności i zdecyduje się na ryczał w zakresie świadczenia usług taxi, to od zakupów związanych z tą działalnością nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z tą działalnością.

Czytelnik będzie miał również obowiązek złożenia skróconej deklaracji podatkowej VAT-12 w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Wybranie przez Czytelnika stawki VAT sprzedaży usług taxi należy stosować przez 12 kolejnych miesięcy.

Ważne: Ryczałtem nie są objęte usługi wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0)

Ewidencja w deklaracjach: VAT-12(4) – świadczenie usług taksówek osobowych wykazuje się w poz.10 –podstawa opodatkowania i w poz. 11 – podatek należny

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 113, art. 114 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.