Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

June 10, 2019

NR 90 (Czerwiec 2019)

Usługa transportowa z Włoch do Niemiec na zlecenie polskiej firmy

0 1600

Wystawiłam fakturę za usługę transportową z Włoch do Niemiec dla firmy z Włoch (NIP unijny, sprawdzony) ze stawką „NP”. Zlecenie transportowe zostało wystawione przez Polską firmę, lecz jest w nim zapis, aby fakturę wystawić na firmę włoską (są to firmy powiązane w jakiś tam sposób). Firma Włoska zapłaciła za usługę. Urząd Skarbowy wezwał mnie abym przesłała wszystkie dokumenty dotyczące tej transakcji i po ich przeanalizowaniu stwierdził, że powinnam wystawić fakturę na polskiego kontrahenta (z VAT-em 23%). Jak obronić tę fakturę dla Włocha? Na zleceniu jest podana inna firma do wystawienia faktury. Kto jest w takim razie nabywcą?

ODPOWIEDŹ

Nabywcą usługi jest podatnik, który ją nabywa. Nie ma znaczenia czy ostatecznie będzie z niej korzystał, a także, czy za nią płacił.

UZASADNIENIE

Zgodnie z definicjami oraz interpretacjami, pojęcia nabywca, płatnik oraz odbiorca nie są tożsame. Nabywca jest stroną transakcji, która nabywa produkt lub usługę. Przy czym nie ma znaczenia, czy to on będzie korzystał oraz czy to on dokona płatności. Jednak to nabywca jest z punktu widzenia podatkowego jedyną stroną transakcji dla sprzedawcy, czyli to jego dane muszą znaleźć się na fakturze.

Odbiorcą jest firma, która odpowiada za odbiór towarów lub usług. Nie jest on stroną transakcji w kontekście podatkowym.

Faktura za usługę transportową z Włoch do Niemiec została wystawiona dla firmy z Włoch ze stawką „NP”. Zlecenie zostało wystawione przez Polską firmę, lecz jest w nim zapis, aby fakturę wystawić na firmę włoską. Faktura to każdy dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą o VAT i przepisami wydanymi na jej podstawie.  Przepisy te wskazują, że faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

Miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi transportowej, co do zasady, jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności.

Nabywcą jest w przypadku sytuacji opisanej w pytaniu, podatnik polski, gdyż to on zlecił usługę transportu. W zleceniu zaznaczono, że faktura powinna być wystawiona na podmiot włoski. Niestety, z punktu widzenia podatkowego nabywca /zleceniobiorca usługi/ to jest jedyna strona transakcji dla świadczącego usługę. Trudno więc będzie w tym przypadku udowodnić zasadność wystawienia faktury na firmę z Włoch, nawet wówczas, gdy firma ta zapłaciła za tę usługę.

Firma Włoska jest płatnikiem i podobnie jak odbiorca nie jest stroną transakcji w kontekście podatkowym, zatem, zdaniem Redakcji, organ podatkowy prawidłowo stwierdził, że Czytelnik powinien wystawić fakturę na polskiego zleceniodawcę ze stawką VAT 23%.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19)  dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23 % należy wykazać w poz. 19 podstawę opodatkowania, w poz. 20 podatek należny.

                                                                                                       

Podstawa prawna: art.7, art.28b ust.1, art.106e ust.1 ustawy o VAT.