Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

August 3, 2020

Właściwość miejscowa urzędu skarbowego przy przeprowadzce

0 1298

W związku z epidemią, w lipcu przeniosłem siedzibę mojej firmy (PKPiR) do małej miejscowości w innym województwie. Do którego urzędu skarbowego mam składać deklaracje i wpłacać podatki w PIT i VAT - do dotychczasowego czy właściwego dla adresu nowej siedziby?

Odpowiedź

Jeżeli wraz ze zmianą siedziby firmy Czytelnik zmienił również miejsce zamieszkania w trakcie roku podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach należnego za dany rok podatkowy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) jest organ podatkowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu roku podatkowego. W takiej sytuacji zaliczki w PIT (i deklaracje) należy wpłacać (składać) do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego. Podatek VAT za dany okres rozliczeniowy natomiast trzeba rozliczać w urzędzie skarbowym właściwym dla podatnika według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 45 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych właściwym urzędem dla celów PIT jest urząd ustalony według miejsca zamieszkania podatnika. Tak samo ustala się właściwość dla podatku od towarów i usług na podstawie art.17 ust. 1 ustawy Ordynacja .podatkowa.

Co do zasady, zgodnie z art. 18 § 1 Ordynacji, jeśli w trakcie roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo za ten okres rozliczeniowy pozostaje ten organ podatkowy, który był właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego.

Tym niemniej - na mocy art. 18 § 2 Ordynacji - Minister Finansów rozporządzeniem z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych; dalej: rozporządzenie. Kwestie dotyczące właściwości miejscowej organów podatkowych w przypadku zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę właściwości miejscowej w trakcie roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego regulują przepisy §11-13 tego rozporządzenia.

I tak dla podatników którzy zmienili miejsce zamieszkania lub pobytu, wskutek czego właściwy stał się organ podatkowy inny niż dotychczasowy.

Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach należnego za dany rok podatkowy podatku dochodowego od osób fizycznych dla podatników - jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu roku podatkowego. A w razie gdy zamieszkanie lub pobyt na terytorium RP ustał przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu na jej terytorium (§11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia).

W sprawach zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych organem podatkowym właściwym miejscowo dla podatników jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego. A w przypadku gdy zamieszkanie lub pobyt na terytorium RP ustał przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu na jej terytorium (§12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia).

W sprawach rozliczeń podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy organem podatkowym właściwym miejscowo jest urząd skarbowy właściwy dla podatnika w ostatnim dniu tego okresu (§13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia). Tożsame zasady obowiązują przy rozliczeniach podatku akcyzowego (§13a ust. 1 pkt 1 rozporządzenia).

Natomiast płatności większości podatków (w tym PIT i VAT) przedsiębiorca wpłaca na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy, który jest niezależny od miejsca zamieszkania/pobytu/adresu firmy itp.

r. pr. Joanna Nowicka

 

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1, art. 18 § 1 i § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, §11-13 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych, art. 45 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.