Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

August 2, 2011

Zakup na terytorium kraju od podatnika z siedzibą w Anglii

0 2138

Prowadzę aptekę i zamawiam leki z dużych hurtowni. Dostałam fakturę za zamówione leki ze składu konsygnacyjnego jednej z nich. Sprzedawcą jest firma angielska. Jak mam u siebie rozliczyć taką fakturę? Na fakturze nie ma naliczonego VAT. Czy to jest dla mnie WNT? Nadmieniam, że nie jestem podatnikiem VAT-UE.

Z pewnością nie otrzymała Pani faktury ze składu konsygnacyjnego, ponieważ zgodnie z art. 12a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przechowywane w magazynie konsygnacyjnym towary są przeznaczone do działalności produkcyjnej lub usługowej, z wyłączeniem działalności handlowej, przez prowadzącego magazyn konsygnacyjny. Tak więc skład konsygnacyjny nie może zajmować się bezpośrednią działalnością handlową, a co za tym idzie – nie mogła Pani otrzymać faktury ze składu konsygnacyjnego.

Trudno też mówić o tym, że w opisanej sytuacji mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, skoro zakupione leki nie były wysyłane lub transportowane z terytorium innego państwa członkowskiego. Dokonała Pani zakupu na terytorium kraju od podatnika, który ma siedzibę w Anglii. W tej sytuacji należy zastosować przepis art. 17 ust.1 pkt. 5 UPTiU, który mówi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nie posiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 UPTiU, dokonujący dostawy towarów na zasadach określonych powyżej nie rozlicza podatku należnego. Zmiana ta obowiązuje od 1 kwietnia 2011 roku i nakłada na nabywcę towaru obowiązek rozliczenia VAT należnego. W tym celu powinna Pani wystawić fakturę wewnętrzną i dokonać naliczenia podatku VAT według stawki VAT obowiązującej w kraju (zakładam, że jest to 8%).

Przykład

Faktura za zakupione leki wystawiona w dniu 20 lipca 2011 roku na kwotę 1.500 GBP. Kurs średni NBP z dnia 19 lipca 2011 roku wynosi 4,5792 PLN

- Podstawa opodatkowania (1.500,00 GBP x 4,5792): 6.868,80 PLN

- Podatek VAT 8%: 549,50 PLN

Księgowanie faktury wewnętrznej:

- Wn 220 VAT naliczony 549,50 PLN

- Ma 220 VAT należny 549,50 PLN

W deklaracji VAT-7 kwotę podatku należnego należy ująć w następujących rubrykach:

CZĘŚĆ C ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO

• Rubryka 12 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca

• Rubryka 41 Podstawa opodatkowania 6.869 PLN

• Rubryka 42 Podatek należny 550 PLN

CZĘŚĆ D ROZLICZENIE PODATKU NALICZONEGO

• Nabycie towarów i usług pozostałych

• Rubryka 51 Wartość netto 6.869 PLN

• Rubryka 52 Podatek VAT 550 PLN

Dorota Mróz

Biegły Rewident