Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na fakturach dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową sali gimnastycznej, jak i wydatki bieżące.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2016 roku nr 2461-IBPP3.4512.602.2016.1.EJ
Sytuacja Podatnika
O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która kończy realizację inwestycji w zakresie budowy sali gimnastycznej przy Zespole Szkół. Po zakończeniu inwestycji planuje odpłatnie udostępnić salę gimnastyczną na podstawie umowy dzierżawy Ośrodkowi Kultury, tj. samorządowej instytucji kultury, posiadającej osobowość prawną. Z tytułu pobieranego czynszu dzierżawnego Gmina planuje wystawiać faktury VAT i rozliczać VAT należny. Nabyte przez Gminę w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji towary i usługi zamierza wykorzystywać wyłącznie do wykonywania czynności odpłatnego udostępniania sali na rzecz instytucji kultury na podstawie umowy dzierżawy. Czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wątpliwości Gminy dotyczą prawa do odliczenie całości podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki inwestycyjne i bieżące związane z budową sali gimnastycznej.
Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej
Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wskazał, iż w przedmiotowej sprawie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych dla Gminy, dokumentujących nabywane w celu realizacji inwestycji towary i usługi. Gmina jednoznacznie wskazała, że nabyte w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji towary i usługi zamierza wykorzystywać wyłącznie do wykonywania czynności odpłatnego udostępniania sali gimnastycznej na rzecz instytucji kultury, a czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem, stosownie do powołanych wyżej unormowań Gmina nabywając towary i usługi związane z budową sali gimnastycznej, jak i ponosząc wydatki związane z jej bieżącym utrzymaniem, nabywa je do działalności gospodarczej i tym samym działa w charakterze podatnika podatku VAT, spełniając przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uprawniające do odliczenia podatku naliczonego.
Reasumując, Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na fakturach dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową sali gimnastycznej, jak i wydatki bieżące, pod warunkiem że nie zajdą wyłączenia, o których mowa w art. 88 ust. 4 ustawy.
Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.