Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

8 września 2023

Coraz bliżej Krajowy System e-Faktur – Ministerstwo Finansów dostosowuje struktury dokumentów

0 501

Warto pamiętać, że od 1 września 2023 r. przedsiębiorcy korzystający z KSeF wystawiają e-Faktury wyłącznie w strukturze FA(2), ponieważ wersja FA(1) działała do 31 sierpnia.

Struktura logiczna FA(2) obowiązuje w trakcie fakultatywnego KSeF. Ułatwi to przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 r.

29 czerwca 2023 r. w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP (numer wzoru 2023/06/29/12648) został zaktualizowany wzór struktury logicznej FA(2), z którą powinien zapoznać się każdy z podatników, którego będzie obowiązywał KSeF. Wzór zaktualizowanej struktury dostępny jest również na stronie podatki.gov.pl w sekcji KSeF Struktury dokumentów XML

Ministerstwo Finansów argumentuje, iż korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (czy też korzystania z OCR) to ograniczenie błędów ludzkich. Należy jednak pamiętać, iż nie zwalnia to z podstaw wiedzy na temat zasad prawno-podatkowych dotyczących wystawiania faktur i korekt. Każdy błąd może spowodować dotkliwe konsekwencje dla wystawiającego, księgowego i zarządzającego na podstawie przepisów z kodeksu karnego skarbowego.

Zgodnie z wytycznymi MF określającymi przesłanki należytej staranności podatnika VAT należy zatem nieustanie szkolić kadrę (dział obsługi klienta, fakturzystów, handlowców, logistyków  itp.) z procedur fakturowania i korygowania transakcji sprzedaży.