Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 stycznia 2016

Deklaracja VAT złożona po terminie i skutki odmów przyjęcia mandatu z KKS

0 1746

W dniu 21 sierpnia 2015 roku przesłano pomyłkowo do systemu e-deklaracje VAT-7 za czerwiec zamiast za lipiec. Deklaracja była taka sama jak w czerwcu. Posiadają one dwie różne daty i numery przesyłki. Następnie przesłaliśmy prawidłową deklarację i napisaliśmy czynny żal. W deklaracji za lipiec nie wystąpiło zobowiązanie podatkowe (nadwyżka VAT do przeniesienia na następny m-c). Urząd wezwał nas jako Biuro Rachunkowe i wystąpił z wnioskiem o ukaranie w wysokości 800 zł. Nie przyjęliśmy mandatu, ponieważ nie popełniliśmy tego umyślnie i nie narażaliśmy ani podatnika ani Urząd na straty, a opóźnienie nie było celowe i zamierzone. Urząd sporządził wniosek do Sadu. Czy mamy jakieś szanse na uniknięcie kary? Jeżeli Sąd nas ukarze to czy wówczas wystąpią inne sankcje np. wpis do rejestru karnego? Urząd nie przewiduje żadnych okoliczności łagodzących, na domiar tego dla Biur Rachunkowych podwaja stawki mandatu karnego. Jak możemy dochodzić swoich racji?

ODPOWIEDŹ

Nałożenie kary grzywny w formie mandatu na Biuro Rachunkowe jest niezgodne z kodeksem karnym skarbowym. Tylko osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat może być ukarana mandatem na podstawie kodeksu karnego skarbowego.

Jednakże, nieprzyjęcie mandatu przez osobę, która zawiniła może skutkować rozprawą przed sądem i wówczas racje mogą być dochodzone tylko przed sądem. Oczywiście istnieje ryzyko, że sąd wymierzy karę i poza tą sankcją, powstaną koszty postępowania sądowego. Należy zauważyć, że orzeczenie sądu w postępowaniu mandatowym nie zostanie wpisane do Krajowego Rejestru Karnego, bowiem tylko wyrok za przestępstwo skarbowe podlega wpisaniu do tego rejestru Jeżeli czyn został popełniony i okoliczności są jasne, zasadnym byłoby złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. W opisywanym przykładzie niezłożenie deklaracji VAT-7 w terminie jest wykroczeniem usankcjonowanym w k.k.s.

UZASADNIENIE

Podmiot odpowiedzialności karnoskarbowej

Podmiotem odpowiedzialności karnoskarbowej jest wyłącznie osoba fizyczna. Próg wieku odpowiedzialności karnoskarbowej określa art. 5 ustawy z dnia 10 września 1999 roku - Kodeks karny skarbowy (k.k.s) zgodnie z którym na zasadach określonych w kodeksie odpowiada ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu lat 17, chyba że przepis ustawy stanowi inaczej. Ponadto, w stosunku do sprawcy, który popełnił przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe po ukończeniu lat 17, lecz przed ukończeniem lat 18, sąd zamiast kary lub środka karnego stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają.

Zgodnie z wyrokiem NSA w Warszawie z dnia 02 sierpnia 2005 roku syg. akt I FSK 441/05 „w zakresie zaś postępowania karnego skarbowego spółka cywilna, jako podatnik, nie może popełnić przestępstwa ani wykroczenia. Może je popełnić jedynie osoba fizyczna. Tylko bowiem osobie fizycznej, która złożyła nieprawidłową deklarację podatkową można zarzucić jakiś stopień niedbalstwa przy składaniu tej deklaracji, co wystarcza do postawienia zarzutu popełnienia wykroczenia karnego skarbowego”.

Tak więc na firmę tj. na Biuro Rachunkowe nie może być nałożony mandat za wykroczenie skarbowe.

Podstawa prawna: art. 5 i art. 152 ustawy z 10 września 1999 roku - Kodeks karny skarbowy.

Czynny żal

 Zgodnie z art. 16 k.k.s. nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Powyższe zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu. Jednakże, zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:

  1. w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

  2. po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Złożenie deklaracji VAT-7 w formie elektronicznej oznaczone jest datą wysłania, godziną wysłania, numerem pod którym system zarejestrował deklarację. Tak więc urząd ma pełną dokumentację o złożeniu VAT-7 po terminie wskazanym w ustawie. Nie ma znaczenia czy wystąpiło zobowiązanie podatkowe do zapłaty, oceniany jest sam czyn czyli złożenie deklaracji po terminie. Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe VAT-7 za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Podstawa prawna: 1) art. 16 ustawy z 10 września 1999 roku - Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2013 , poz. 186 z późn. zm.) 2) art. 99 ustawy z 11 marca 2004 roku - o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 201z , nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)

Przesłanki dotyczące odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe

Wykroczenie skarbowe w myśl art. 53 §3 k.k.s. jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Kara grzywny w drodze mandatu karnego w myśl art. 56 §4 k.k.s. wymierzana jest za wykroczenia skarbowe związane z nieterminowym składaniem przez podatników deklaracji lub oświadczeń mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania.

Innymi przesłankami dotyczącymi odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe są:

  • narażenie podatku na uszczuplenie poprzez podanie nieprawdy, zatajenie prawdy albo niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zmianie danych przy składaniu deklaracji lub oświadczenia, jeżeli kwota niewpłaconego podatku nie przekracza ustawowego progu (art. 56 § 3 k.k.s.),

  • uporczywe niewpłacanie w terminie podatku (art. 57 § 1 k.k.s.),

  • nieskładanie w terminie wymaganej informacji podatkowej w przypadku mniejszej wagi (art. 80 § 4 k.k.s.),

  • wadliwe prowadzenie ksiąg (art. 61 § 3 k.k.s.),

  • nierzetelne prowadzenie ksiąg w przypadku mniejszej wagi (art. 61 § 2 k.k.s.),

  • niewpłacanie w terminie podatku pobranego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli kwota niewpłac...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.