Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

3 września 2017

Dokumentowanie usług DPS na rzecz pensjonariusza w przypadku zapłaty przez OPS

0 1017

DPS należący do Powiatu świadczy usługi dla swoich mieszkańców i mieszkańców innych gmin. Chodzi o mieszkańców innych gmin: Powiat obciąża kosztami pensjonariusza i wystawia mu fakturę na określoną kwotę i gminę obciąża fakturą z której pochodzi dofinansowanie i dany mieszkaniec. Jedna z Gmin zakwestionowała taki sposób rozliczeń powołując się na interpretację, którą otrzymała i uważa, że faktura powinna być w całości wystawiona na pensjonariusza (powinna zawierać kwotę należności ogółem tzn. kwotę uiszczoną przez podopiecznego, jak i kwotę wpłaconą przez ośrodek pomocy społecznej należącej do Gminy), a jej (Gminie) należy przedłożyć notę obciążeniową na kwotę dopłaty OPS. Kto ma rację?

ODPOWIEDŹ

Faktura powinna być wystawiona na pensjonariusza (usługobiorcę). Faktura ta może zawierać informację dotyczącą płatnika. Dla Gminy - na kwotę dopłaty OPS - powinien być wystawiony inny dokument np. nota obciążeniowa.

UZASADNIENIE

Nasze rozważania chcielibyśmy zacząć od ustalenia odbiorcy usługi świadczonej przez Powiat za pośrednictwem DPS. Jak wynika bowiem z art.8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz danego podmiotu. Do uznania czynności za usługę konieczne jest istnienie odbiorcy usługi. Tak więc usługą jest tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść. Co do zasady, usługa jest czynnością opodatkowaną w sytuacji kiedy jest odpłatna (art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT). Związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. Jednak najistotniejsze jest, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega konkretna czynność (dostawa towaru lub usługa), a nie zapłata.

Zatem, w tym przypadku opodatkowaniu podlega czynność opieki, a odbiorcą usługi czyli bezpośrednim konsumentem jest pensonariusz DPS.

Na mocy art.106b ust.3 pkt 2 ustawy o VAT Powiat, do którego należy DPS, ma obowiązek wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż świadczonych usług tylko na żądanie nabywcy, bowiem usługi te korzystają ze zwolnienia od VAT. Zgodnie z art.106e ust.1 pkt 3 i pkt 4 ustawy, faktura powinna zawierać:

  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

Powołany art.106e określa treść faktury, wskazuje elementy, które obwiązkowo powinny znaleźć się na fakturze przy czym katalog elementów nie jest zamknięty. Oznacza to, że na fakturze można umieszczać również informacje dodatkowe. Faktura musi jednak zawierać...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.