Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

4 listopada 2013

Działalność statutowa i gospodarcza Uczelni a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1253

Główną zasadą podatku od wartości dodanej jest to, że prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że wydatki poczynione celem ich uzyskania stanowiły element cenotwórczy opodatkowanych transakcji objętych podatkiem należnym, dającym prawo do jego odliczenia. Z kolei w sytuacji, gdy jeden podatnik wykonuje świadczenia na rzecz innego podatnika, które ten wykorzystuje do celów transakcji zwolnionej od podatku, to temu drugiemu co do zasady nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2013 roku nr IPTPP1/443-440/13-4/RG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Uczelnia, która w trakcie całego okresu jej działalności ponosiła wydatki związane z zabezpieczeniem jej prawidłowego funkcjonowania i realizacji celów statutowych, ponosząc wydatki na remonty i rozbudowę bazy dydaktycznej, zakup obiektów będących jej własnością, zakupów środków i pomocy dydaktycznych, zakupów sprzętu biurowego, ponosiła też opłaty za dostawę energii elektrycznej, c.o., wodę, gaz, ścieki, itp. Wszystkie ww. wydatki były obłożone należną stawką VAT.

Jednocześnie w związku z prowadzeniem wydzielonej działalności gospodarczej, polegającej na doraźnym wynajmie pomieszczeń i złożoną deklaracją uczelnia odliczała VAT tylko w części dotyczącej owej działalności.

W związku z powyższym Uczelnia zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w całym okresie swojego funkcjonowania miała i ma prawo do zwrotu przez Urząd Skarbowy zapłaconego za wszystkie dostawy towarów i usług podatku od towarów i usług VAT czy nie.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy obowiązujących przepisów organ podatkowy wskazał, że obowiązkiem Uczelni w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Bowiem Uczelnia ma obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedaż opodatkowaną, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności niepodlegających temu podatkowi oraz zwolnionych od podatku.

Natomiast w przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.