Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 października 2017

Egzekucja VAT przez komornika sądowego i naczelnika urzędu skarbowego

0 1209

W zeszłym roku jak miałem zaległości w VAT i z tytułu kredytu, to doszło do zbiegu egzekucji z urzędem i komornikiem. Obecnie poza VAT-em mam też sprawę u komornika w sprawie cywilnej i prowadzi egzekucję Urząd Skarbowy. Więc jak to jest ze zbiegami egzekucji jeśli chodzi zaległości VAT i brak płatności w sprawach cywilnych?

ODPOWIEDŹ

Zbieg egzekucji dotyczy wyznaczenia organu egzekucyjnego do łącznego prowadzenia egzekucji do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego.

Egzekucje wynikające ze zbiegu, łącznie do danego środka egzekucyjnego, prowadzi ten organ (komornik sądowy lub administracyjny organ egzekucyjny), który pierwszy dokonał danej czynności np. zajęcia rachunku bankowego, zajęcia ruchomości, zajęcia udziałów. Jeżeli jednak nie można ustalić, który organ dokonał pierwszy zajęcia, wówczas egzekucję przejmuje ten organ, który dokonał zajęcia w wyższej kwocie.

Trzeba zauważyć, iż zbieg egzekucji następuje do danego środka egzekucyjnego, zatem w jednym czasie może być prowadzona egzekucja w wyniku zbiegu oraz egzekucja z innych środków, do których nie nastąpił zbieg.

Administracyjny organ egzekucyjny, w związku z egzekucją zaległości z tytułu podatku od towarów i usług, nie jest uprzywilejowany w przypadku zbiegu egzekucji. Przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jak i kodeksu postępowania cywilnego nie rozstrzygają zbiegu egzekucji w związku z rodzajem dochodzonych zaległości, a tylko pierwszeństwa zastosowania tego samego środka egzekucyjnego do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego.

W opisywanej sytuacji prawdopodobnie zbieg egzekucji prowadzony przez komornika został zakończony. A obecnie prowadzona egzekucja przypadła administracyjnemu organowi egzekucyjnemu.

UZASADNIENIE

Wszczęcie egzekucji administracyjnej i sądowej

Nieterminowe wykonanie zobowiązania podatkowego niesie za sobą określone skutki prawne - przede wszystkim powstanie zaległości podatkowej. Zgodnie z zasadą ogólną podatnicy VAT są zobowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego. Składają ww. terminie deklarację VAT-7. Niezapłacony VAT w terminie staje się zaległością podatkową, którą to organ podatkowy będzie dochodził w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji tzn. prześle pisemne upomnienie będące wezwaniem do zapłaty VAT. Jeżeli po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia nie nastąpi zapłata zaległości Vat, zostanie wszczęta egzekucja administracyjna.

Administracyjny organ egzekucyjny w celu wyegzekwowania zaległości będzie stosował środki egzekucyjne przewidziane w ustawie egzekucyjnej.

W przypadku komornika sądowego podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem wierzyciela o przeprowadzenie egzekucji wobec majątku dłużnika. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Tytułami egzekucyjnymi są:

  1. orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem;

  2. orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu;

  3. inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;

  4. akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;

  5. akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;

  6. akt notarialny określony w pkt 4 lub 5, w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.

Oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji może być złożone także w odrębnym akcie notarialnym.

Komornik sądowy w celu wyegzekwowania długu stosuje czynności egzekucyjne zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego.

Zbieg egzekucji

W przypadku zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego egzekucje do tej rzeczy albo prawa majątkowego prowadzi łącznie ten sądowy albo administracyjny organ egzekuc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.