Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

31 października 2015

Egzekucja VAT wskutek sprzedaży ruchomości znajdujących się we władaniu osób trzecich

0 899

Mam zaległości w płaceniu VAT. Wynajmuję swój sprzęt firmie, która wykorzystuje go do swojej działalności gospodarczej. Czy urząd może sprzedać w ramach egzekucji wynajmowany sprzęt, jeśli jest we władaniu innej osoby?

ODPOWIEDŹ

W związku z zaległościami VAT, urząd może sprzedać w drodze egzekucji administracyjnej sprzęt będący we władaniu osoby trzeciej. Władanie daną rzeczą, to inaczej posiadanie tejże rzeczy. Należy zauważyć, że posiadaczem rzeczy może być także ten kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.

UZASADNIENIE

Podatek od towarów i usług niezapłacony w terminie płatności jest zgodnie z art. 51 §1 ustawy Ordynacja podatkowa zaległością podatkową. W związku z zaległościami VAT zgodnie z art. 53 § 1 Ordynacji należne są odsetki. Szczegółowe zasady naliczania odsetek za zwłokę są określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 roku w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach.

W sytuacji braku dobrowolnej zapłaty VAT następuje przymusowe ściągnięcie podatku na podstawie art. 2 § 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.). Organ egzekucyjny mając do wyboru środki egzekucyjne wymienione w art. 1a pkt 12 u.p.e.a., może zająć rzeczy będące własnością podatnika i znajdujące się we władaniu osoby trzeciej.

Zauważyć należy, że władanie ściśle wiąże się z posiadaniem, które to jest instytucją prawa cywilnego. Zgodnie z art.336 ustawy Kodeks cywilny (k.c.) posiadanie przedstawia się jako stan faktyczny określonego władztwa nad rzeczą. Jednakże z samego posiadania nie wywodzi się tytuł prawny własności, a fizyczne władztwo nad rzeczą np. używanie albo korzystanie z przedmiotowej rzeczy.

Instytucja najmu również wywodzi się z prawa cywilnego, zgodnie z którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, o czym stanowi art. 659 k.c. Jest to zgodne z treścią prawa własności zapisanego w art.140 k.c., zgodnie z którym w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączenie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.