Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 września 2014

Egzekucja zaległości VAT po ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu

0 896

Sąd Gospodarczy wydał w dniu 30 czerwca postanowienie o upadłości z możliwością zawarcia układu Spółki zo.o. Urząd po dacie wydania postanowienia zajął rachunki bankowe spółki za zaległości w podatku od towarów i usług za miesiąc czerwiec. Czy urząd miał prawo dochodzić w drodze egzekucji zobowiązania objęte układem?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionym przypadku zaległość VAT za czerwiec nie stanowi wierzytelności, która powinna być objęta układem, wiec mogła być dochodzona w postępowaniu egzekucyjnym. Niemniej na wniosek zarządcy, sędzia komisarz może na okres do trzech miesięcy zawiesić postępowanie egzekucyjne prowadzone do wierzytelności nieobjętych układem, jeżeli egzekucję skierowano do rzeczy niezbędnej do prowadzenia przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 141 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

Natomiast zobowiązania objęte układem nie mogą być dochodzone w postępowaniu egzekucyjnym, ponieważ na mocy art. 140 ust. 1 w/w ustawy wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, ulegają zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 272 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe i naprawcze układ obejmuje wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości Spółki i od dnia ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu w myśl art. 87 tej ustawy ustanowiony jest zakaz spełniania świadczeń wynikających z zobowiązań objętych układem. W zagadnieniu przedstawionym przez Czytelnika istotne jest wykazanie, czy VAT za czerwiec z dniem wydania postanowienia o upadłości Spółki z możliwością zawarcia układu, jest wierzytelnością.

Zgodnie z regulacjami art 4 i 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Zobowiązaniem podatkowym natomiast jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Zatem nie istnieje zobowiązanie podatkowe bez obowiązku podatkowego. Zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy prawa bądź ustalone jest w decyzji organu podatkowego.

Powstanie obowiązku i zobowiązania podatkow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.