Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 maja 2016

Egzekucja ze środków trwałych zakupionych z dotacji unijnych

0 1150

Otrzymałem dotacje unijną na rozwój działalności gospodarczej w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich. Kupiłem min. za te pieniądze nieruchomości rolne. Urząd skarbowy przypomniał sobie o mnie podczas kontroli u mojego byłego kontrahenta i na podstawie art. 108 ustawy o VAT wydał decyzje do zapłaty. W związku z tym, że nie zapłaciłem tego VATu prowadzona jest egzekucja z nieruchomości zakupionych z dotacji unijnych. W jakich przypadkach dotacje unijne zwolnione są z egzekucji?

ODPOWIEDŹ

Egzekucja administracyjna z nieruchomości zakupionej z dotacji unijnych jest zwolniona z egzekucji na czas trwania projektu unijnego. Analogiczne zwolnienie obejmuje egzekucja prowadzona przez komornika sądowego na podstawie kodeksu postępowania cywilnego. Wyjątek stanowią wierzytelności związane z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone, a to oznacza, że tylko w takich przypadkach ustawowe zwolnienie z egzekucji nie jest skuteczne.

UZASADNIENIE

Egzekucja administracyjna. Mając na uwadze egzekucję administracyjną zgodnie z art. 8 § 1 pkt 15 oraz § 1a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.), egzekucji nie podlegają:

  • środki pochodzące z dotacji przyznanej z budżetu państwa na określone cele i znajdujące się na wyodrębnionym rachunku bankowym prowadzonym dla obsługi bankowej dotacji oraz środki pochodzące z programów finansowych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (t.j. Dz.U. 2013 r., poz. 885 z późn. zm.), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone.

sumy już wypłacone oraz środki trwałe, wartości niematerialne i prawne powstałe w ramach realizacji projektu, na który były przeznaczone środki pochodzące z programów finansowych z udziałem środków, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3  ustawy o finansach publicznych, przez okres jego trwałości wskazany w umowie o dofinansowanie projektu.

Egzekucja sądowa

Podobne uregulowania prawne zawarte są w ustawie Kodeks postępowania cywilnego art. 831§ 1 pkt 2a oraz § 2, czyli nie podlegają egzekucji :

środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne powstałe w ramach realizacji projektu, na który były przeznaczone środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, przez okres jego trwałości wskazany w umowie o dofinansowanie projektu,

środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone.

Kiedy egzekucja z dotacji unijnych jest możliwa

W przedmiotowej sprawie trzeba zwrócić uwagę również na egzekucję środków pieniężnych z rachunku bankowego, na który wpływają środki unijne. W tej sprawie Sąd Najwyższy podjął uchwałę w dniu 26 lutego 2015 roku, sygn. akt III CZP 104/14, o treści ” Zajęcie rachunku bankowego nie może obejmować środków, o których mowa w art. 831 § 1 pkt 2a k.p.c., chyba że egzekwowana wierzytelność powstała w związku z realizacją projektu, na który te środki były przeznaczone.”

W uchwale czytamy „Brzmienie art. 831 § 1 pkt 2a i art. 831 § 2 k.p.c. wyraźnie wskazuje na to, że decydujące dla wyznaczenia granic przedmiotowych wyłączenia spod egzekucji wynikającego z tych przepisów jest pochodzenie środków, do których kierowana jest egzekucja, a nie to, jaki tytuł prawny tych środków ma dłużnik, wobec którego prowadzona jest egzekucja. Przedmiotowe środki nie podlegają egzekucji jako takie, bez względu na to, czy dłużnik ma w stosunku do podmiotu, który środki te ma mu dopiero wypłacić, wierz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.