Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

29 lipca 2014

Interpelacja w sprawie rozliczania VAT i podatku dochodowego od wydatków na samochody

0 781

Odpowiedź na interpelację (nr 26203) do ministra finansów z dnia 6 czerwca 2014 roku w sprawie opodatkowania VAT wykorzystania samochodu firmowego do celów prywatnych oraz kosztów uzyskania przychodów w sytuacji wykorzystania samochodu w systemie mieszanym.

Szanowny Panie Ministrze!

Zgodnie z art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), w rozliczeniach dotyczących samochodów firmowych podatnik może wybrać w odliczaniu podatku VAT system mieszany. System ten oznacza, że nie bada się już realnego wykorzystywania tych pojazdów w celach biznesowych, bo niezależnie od tego, czy realne wykorzystanie byłoby wyższe, czy niższe od przyjętego, dla celów rozliczenia podatku VAT uznaje się, że pojazd wykorzystywany jest w 50% w biznesie.

W związku z powyższym nasuwa się pytanie. Czy nieodliczony podatek VAT w wysokości 50% od pozostałej części przy systemie mieszanym jest kosztem uzyskania przychodu? Jest to pytanie o tyle istotne, że w ustawach podatkowych (art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2012 r. poz. 361, ze zm. i w art. 16 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316, ze zm.) istnieje możliwość zaliczenia w koszty podatkowe podatku od towarów i usług w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku od towarów i usług. Przepis ten w tym przypadku nie ma zastosowania, gdyż nieodliczony podatek VAT w wysokości 50% dotyczy, ujmując w uproszczeniu, wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Z art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług oraz z broszury Ministerstwa Finansów ˝Nowe zasady obliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi od dnia 1 kwietnia 2014 r.˝ (str. 32-34) wynika, że jeżeli podatnik odliczył 100% podatku VAT przy zakupie samochodu lub odliczył 100% podatku VAT od zakupu części składowych, jest zobowiązany opodatkować użytek prywatny tego samochodu. Ani z broszury, ani z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie wynika, od jakiej wartości ma być naliczany podatek VAT. Czy od faktycznie przejechanych kilometrów w celach prywatnych, bez uwzględniania poniesionych wydatków na eksploatację samochodu, czy też od wartości stanowiącej 50% udokumentowanych wydatków, od których nie został odliczony podatek VAT. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż wielu podatników ze względu na bardzo pracochłonne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i sankcje przewidziane w ustawie z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz. U. 2013 r. poz. 186) wybrało system mieszany w odliczaniu podatku VAT, mimo tego, że nie wykorzystują samochodu do celów prywatnych.

Szanowny Panie Ministrze! Czy podatnik słusznie zakłada, że wykorzystanie samochodu do celów prywatnych powinno być objęte podatkiem VAT w wysokości odpowiadającej faktycznemu kosztowi wykorzystania tego samochodu? Czy jeżeli faktycznie nie doszło do wykorzystania samochodu do celów prywatnych, to należy przyjąć, że podatek VAT należny nie wystąpi, pomimo że podatnik zrezygnował z zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego na druku N/AT-26, że samochód będzie wykorzystywany wyłącznie dla celów służbowych i nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu?

Z wyrazami szacunkuPoseł Beata BublewiczWarszawa, dnia 30 kwietnia 2014 roku

Odpowiedź na interpelację

W związku z pismem, znak: SPS-023-26203/14, z dnia 7 maja br., przy którym została przesłana interpelacja pani poseł Beaty Bublewicz w sprawie interpretacji przepisów podatkowych, uprzejmie informuję.

W zakresie podatku dochodowego

Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą PIT”, obowiązuje generalna zasada wyrażona w art. 22 ust. 1 ustawy PIT, w myśl której, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów podatkowych, wymienionych w art. 23 ustawy PIT. Warunku tego nie spełniają wydatki związane z używaniem samochodu osobowego do celów prywatnych.

Analogiczna zasada obowiązuje na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą CIT”. Zasada ta w zakresie podatku PIT oraz podatku CIT obowiązuje również podatników, którzy odliczą50% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), jak i tych, którzy odliczą podatek VAT w pełnej wysokości.

Wejście wżycie przepisów ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 312) nie oznacza,że w zakresie podatku PIT oraz podatku CIT podatnicy ci zobligowani są do automatycznego pomniejszenia kosztów używania samochodu osobowego o 50%. A zatem, jeżeli wydatek związany z używaniem samochodu osobowego spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy PIT (odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy CIT), stanowi on koszt uzyskania przychodu wraz z podatkiem VAT w tej części, w jakiej podatnikowi nie przysługiwało odliczenie zgodnie z odrębnymi przepisami, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy PIT (odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy CIT).

Zgodnie z powołanym wyżej art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy PIT (odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy CIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tymże jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.