Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT , KASY REJESTRUJĄCE

3 sierpnia 2017

Kasa fiskalna w remanencie likwidacyjnym

0 1440

Likwiduję działalność gospodarczą. Czy będąc podatnikiem VAT muszę ująć w remanencie likwidacyjnym stosowaną podczas działalności kasę?

ODPOWIEDŹ

Ponieważ kasa fiskalna jest urządzeniem, które nie służy wykonywaniu przez podatnika czynności podlegających opodatkowaniu, a jedynie ich ewidencji, to powołując się na cytowane poniżej wyroki sądów - w naszej opinii kasa fiskalna nie powinna być ujmowana w remanencie likwidacyjnym

UZASADNIENIE

Likwidacja działalności jest związana z m.in. z obowiązkiem sprawdzenia i sporządzenia dokumentów odzwierciedlających stan posiadania przez podatnika towarów handlowych, produktów i składników majątku składających się na wyposażenie, środków trwałych np. nieruchomości, maszyn, urządzeń itp. W spisie z natury, remanencie likwidacyjnym dla potrzeb podatku od towarów i usług ujmujemy towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów. Spis sporządza się w przypadku (art.14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług):

  • rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,

  • zaprzestania przez podatnika VAT, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT (na podstawie art. 96 ust.6 ustawy podatnik jest obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, zgłoszenie stanowi podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru, jako podatnika VAT - na druku VAT-Z),

  • nie wykonywania przez podatnika VAT, będącego osobą fizyczną, czynności podlegających opodatkowaniu VAT co najmniej przez 10 miesięcy (art.14 ust. 3 ustawy) - powyższe nie dotyczy przypadków zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Według art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie rzeczy oraz ich części a także wszelkie postacie energii, zatem należy wnioskować, że w remanencie likwidacyjnym winny znaleźć się nie tylko towary handlowe, ale także pozostałe na dzień likwidacji środki trwałe, czy wyposażenie, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT (art.14 ust.4). Remanentu likwidacyjnego nie dokonują osoby korzystające ze zwolnienia podmiotowego z VAT (art. 14 ust.2 ustawy).

Podatnicy są obowiązani sporządzić spis na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i załączyć informację o tym spisie i o ustalonej na jego podstawie wartości i kwocie podatku należnego do deklaracji podatkowej VAT-7 lub VAT-7K składanej za okres zaprzestania czynności podlegającej opodatkowaniu (art.14 ust. 5 ustawy). Wynikającą ze spisu kwotę podatku należnego wykazuje się na pierwszej stronie deklaracji w pozycji 36. Pozostałe informacje trzeba ująć w piśmie skierowanym do naczelnika urzędu skarbowego.

Ustawa o VAT traktuje wyposażenie i środki trwałe również jak towar. Bez względu na to, jak długo dany środek trwały był używany, jeżeli przy jego zakupie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.14 ust.4 ustawy), z chwilą likwidacji działalności czynny podatnik VAT musi ująć go w spisie z natury i opodatkować. Podstawą opodatkowania zgodnie z art.29 a ust. 2 w związku z art. 14 ust. 8 ustawy jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określony w momencie dostawy tych towarów. Oznacza to, że w spisie z natury powinny się znaleźć zarówno środki trwałe, od których częściowo odliczono VAT jak też środki trwałe, które zostały w całości zamortyzowane, a przy nabyciu których obowiązywało prawo odliczenia VAT. Każdy towar rozliczany jest według stawki VAT właściwej dla tego towaru.

W  przypadku kasy rejestrującej - z  uwagi na fakt, że w  zasadzie nie ma wtórnego rynku, na którym miałby miejsce obrót tym towarem - wartość rynkowa kasy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.