Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

31 stycznia 2016

Kontrola organu egzekucyjnego u dłużnika podatnika

0 941

Prowadzę firmę i nie uregulowałem faktur mojemu kontrahentowi. Urząd zajął u mnie wierzytelność z tytułu zaległości VAT mojego kontrahenta. Moje zadłużenie wobec kontrahenta jest sporne i sprawa toczy się przed sądem cywilnym. Czy wystarczy złożyć oświadczenie, że nie przekaże wierzytelności bo sprawa toczy się przed sądem?

ODPOWIEDŹ

Nie wystarczy samo oświadczenie. Zajęcie wierzytelności u kontrahentów podatnika nakłada na dłużników zajętej wierzytelności obowiązek wypowiedzenia się w sprawie zajętej wierzytelności. Jeżeli wierzytelności są sporne oświadczenie dłużnika zajętej wierzytelności winno zawierać dowody świadczące o odmowie przekazania do organu egzekucyjnego zajętej wierzytelności.

W sytuacji spornej wierzytelności dowodem mogą być min. zapisy księgowe we wszystkich księgach rachunkowych, prawomocny wyrok sądu wydany w sprawie przedmiotowej wierzytelności dotyczący istnienia bądź braku zobowiązania do zapłaty.

Zatem dłużnik zajętej wierzytelności wraz z oświadczeniem winien przedstawić kserokopie wyroku sądu bądź księgowań operacji w księgach rachunkowych od dnia powstania dochodzonej wierzytelności np. książka sprzedaży VAT.

UZASADNIENIE

Zajęcie wierzytelności reguluje art 89 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W ramach obowiązków do dłużnika zajętej wierzytelności należy:

  • aby należną od niego kwotę do wysokości egzekwowanej należności wraz z odsetka-mi z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi bez zgody organu egzekucyjnego nie uiszczał zobowiązanemu, lecz przekazał organowi egzekucyjnemu,

  • złożenie oświadczenia dotyczącego, czy uznaje zajętą wierzytelność zobowiązanego, czy przekaże organowi egzekucyjnemu kwotę z zajętej wierzytelności na pokrycie należności i w jakiej wysokości, lub z jakiego powodu odmawia tego przekazania i w przed jakim organem toczyła się rozprawa o zajętą wierzytelność.

Należy zauważyć, iż brak materiału dowodowego pod oświadczeniem dotyczącym spornej wierzytelności przyczyni się do przeprowadzenia przez organ egzekucyjny kontroli u dłużnika zajętej wierzytelności. Zgodnie z art. 1a...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.