Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 marca 2014

Koszty związane z zapłatą VAT u poborcy skarbowego

0 971

Jakie urząd pobiera koszty egzekucyjne w związku z zapłatą u poborcy podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Poborca skarbowy to pracownik organu egzekucyjnego, wyznaczony do dokonywania czynności egzekucyjnych w egzekucji obowiązku o charakterze pieniężnym. Do dokonywania czynności egzekucyjnych o szerszych uprawnieniach organ egzekucyjny wyznacza egzekutora. Zapłata zaległości z tytułu VAT u poborcy bądź egzekutora, jest środkiem egzekucyjnym uregulowanym w art. 1a, pkt 12a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.). W praktyce, jest to częsta forma realizacji zobowiązań w trybie egzekucji administracyjnej. Koszty egzekucyjne wynikające ze stosowania tego środka egzekucyjnego, wiążą się ściśle z doręczeniem zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego oraz czynnościami poborcy skarbowego.

Wyznaczony pracownik przed rozpoczęciem czynności egzekucyjnych jest obowiązany bez wezwania okazać podatnikowi zaświadczenie organu egzekucyjnego lub legitymację służbową, upoważniające do czynności egzekucyjnych. Następnie, na wezwanie poborcy skarbowego zostaje dokonana przez podatnika wpłata dochodzonej należności VAT wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi. Dokumentem potwierdzającym dokonanie wpłaty, jest pokwitowanie odbioru pieniędzy wystawione przez poborcę skarbowego. Pokwitowanie to wywiera taki sam skutek jak zapłata wierzycielowi za pokwitowaniem. Dokument ten jest drukiem ścisłego zarachowania i zawiera min. nazwisko podatnika, nazwę zapłaconej należności pieniężnej, okres, zapłaconą kwotę z podziałem na należność główną, odsetki oraz koszty upomnienia i egzekucyjne.

Wskutek czynności pobrania pieniędzy, poborca nalicza opłaty za czynności zgodnie z art. 64 § 1 u.p.e.a. w wysokości 5% kwoty pobranej należności VAT wraz z naliczonymi na dzień zapłaty odsetkami, nie mniej jednak niż 2,50 zł. Opłatę tę nalicza się oddzielnie od każdego tytuł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.