Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

18 sierpnia 2023

Krajowy System e-Faktur obowiązkowy od 2024 roku – ustawa podpisana!

0 297

Prezydent podpisał ustawę z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r., a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r. E-faktura to korzyści podatkowe i biznesowe. To dobra wiadomość szczególnie dla sektora MŚP. Podobnie jak kiedyś JPK. Dobrze się stało, że wprowadzano go etapami. To jest bardzo poważna nowelizacja, wręcz rewolucja w dokumentacji podatku VAT.

Wprowadzenie KSeF dla wszystkich przedsiębiorców razem spowodowałoby kompletny chaos w rozliczeniach VAT. Czy aby na pewno przepisy wejdą w takim kształcie? Tego nie wie nikt. Warto przypomnieć, iż to już kolejna nowelizacja przepisów w tym zakresie.

Do większości podatników nie dotarło jeszcze, że system KSEF działa. Działa fakultatywnie, ale działa. Firmy powinny intensywnie przygotowywać się na wejście nowego systemu. Co to oznacza? Szkolić swój dział obsługi klienta z zasad  dokumentowania i korygowania transakcji.

Co mogą zrobić biura rachunkowe dla obniżenia kosztów działalności i kosztów swoich klientów? Nowelizacja zakłada obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r. przy wydłużeniu o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r. Pytanie, po co podatnikom zwolnionym KSeF? Biura rachunkowe powinny niezwłocznie wyrejestrować takich podatników, czyli swoich klientów z VAT. To realne oszczędności dla wszystkich.