Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

11 lipca 2023

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czy to możliwe? Sprawdzamy!

0 634

Wizja podwyżki stóp procentowych i w konsekwencji wzrost wysokości rat sprawia, że obawiasz się zaciągnąć kredyt hipoteczny? Niesłusznie! Coraz większą popularnością cieszą się kredyty ze stałym oprocentowaniem. Dowiedz się, na czym polegają i kiedy warto o nich pomyśleć.

Kredyty ze stałym oprocentowaniem coraz bardziej popularne

Zdecydowana większość umów kredytowych zawieranych na naszym rynku dotyczy oprocentowania zmiennego. Przez wiele lat, także ze względu na ograniczoną pod tym względem ofertę banków, zainteresowanie oprocentowaniem stałym było wręcz marginalne. 

Ta sytuacja ulega jednak dynamicznej zmianie, a w znacznym stopniu wynika to z ostatnich podwyżek stóp procentowych, które po prostu radykalnie podwyższyły koszty kredytów. Według raportu AMRON-SARFiN o ile w I kwartale 2022 roku 72% nowo zaciągniętych kredytów zakładało zmienne oprocentowanie, w II kwartale już 65,58% umów kredytowych uwzględniało okresowo stałą stopę, a obecnie nadal ponad połowa wszystkich udzielonych kredytów korzysta z czasowego „zamrożenia” oprocentowania. 

Jak widać, to szczególnie chętnie wybierane rozwiązanie w niepewnych czasach, w których trudno przewidzieć wysokość stóp procentowych, a co za tym idzie koszty zobowiązań finansowych.

Kredyt ze zmiennym i stałym oprocentowaniem – czym się różnią?

Przed podpisaniem umowy kredytowej musisz podjąć kilka ważnych decyzji, które w znacznym stopniu wpłyną na koszty, jakie będziesz ponosić, oraz warunki spłaty. Doskonałym punktem wyjścia będzie lektura serwisu będącego kompendium wiedzy każdego kredytobiorcy Blog Kredytowy

Jedna z podstawowych decyzji dotyczy wyboru oprocentowania. Czym różnią się dwie podstawowe opcje? Oprocentowanie zmienne, jak sama nazwa wskazuje, może podlegać zmianom na przestrzeni spłaty. O wysokości oprocentowania decydują dwa czynniki – marża banku, która jest stała, oraz stawka WIBOR, czyli stopa, na podstawie której działające na polskim rynku banki pożyczają między sobą środki. 

Oczywiście wpływ na jej wysokość mają przede wszystkim stopy procentowe ustalane przez RPP. Przeciwieństwem oprocentowania zmiennego jest oprocentowanie stałe – w jego przypadku wysokość oprocentowania nie ulega zmianie przez wskazany okres (np. 5 lub 10 lat). 

Zalety i wady oprocentowania stałego

Oprocentowanie stałe bez wątpienia pozwala z większym spokojem przyglądać się rozwojowi sytuacji w gospodarce i kolejnym posiedzeniom Rady Polityki Pieniężnej. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest właśnie pewność dotycząca wysokości raty. Wiesz doskonale, ile wyniesie Twoja rata przez stosunkowo długi okres. 

Nie ulegnie zmianie nawet w sytuacji, w której stopy procentowe zostaną znacząco podwyższone. Z drugiej strony nie zawsze będzie to korzystne. Wysokość Twojej raty nie zmieni się również w sytuacji, w której stawka WIBOR się obniży.

Czy można zmienić oprocentowanie kredytu na stałe?

Co w sytuacji, w której już spłacasz kredyt z oprocentowaniem zmiennym i chcesz przejść na czasowo stałą stopę procentową? To jak najbardziej możliwe. W tym celu musisz złożyć odpowiedni wniosek i podpisać aneks do umowy kredytowej. 

Zwróć uwagę, że oferta kredytów ze stałą stopą jest dostosowana do aktualnej rynkowej sytuacji, w związku z tym jeżeli zdecydujesz się na przejście na stałą stopę w chwili, kiedy wskaźnik WIBOR znajduje się na wysokim poziomie, również stałe oprocentowanie będzie stosunkowo wysokie. Dokładnie porównaj ze sobą oferty poszczególnych banków i bierz przy tym pod uwagę nie tylko wysokość oprocentowania, ale również okres obowiązywania ustalonej stopy.