Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

21 grudnia 2023

KSeF – co trzeba zmienić w obecnym stanie prawnym, by nie narazić przedsiębiorców na poważne konsekwencje?

0 650

Uwagi zgłaszane MF przez Luizę Pieprzyk do projektu rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur w KSeF oraz rozporządzenia technicznego.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Weź udział w Konferencji Podatkowo-Biznesowej "Jak znacznie zmniejszyć koszty prowadzenia biznesu w 2024 r. po zmianach przepisów podatkowych"!

Na podstawie mojego doświadczenia pracy w resorcie MF przy e-kontrolach (pierwsza e-kontrola to system VIES), analizy tematu z dostawcami oprogramowania i dialogu z tysiącami przedsiębiorców postanowiłam się podzielić moimi spostrzeżeniami.

MF wzorem dobrego wprowadzenia rozwiązania w ramach JPK powinno podzielić czasowo daty wejścia KSEF w zależności od wielkości podmiotów w odstępach półrocznych

Nie tylko rozporządzenie, ale ustawa i całe rozwiązania prawne w zakresie KSEF powinny być rozbite czasowo wzorem wprowadzania JPK, np. od 1 lipca duże podmioty, od 1 stycznia 2025 r. średni podatnicy, od 1 lipca 2025 r. mali podatnicy i od 2026 r. dopiero mikroprzedsiębiorcy, szczególnie JDG.

Biura rachunkowe powinny zostać objęte przepisami szczególnymi ze względu na to, że:

klienci biur rachunkowych to również JDG, które nawet nie używają komputera – brak możliwości wystawienia faktur w KSEF;

nawet jeśli przyjmiemy wariant, iż za tych klientów zacznie wystawiać faktury biuro rachunkowe, to będą zmuszeni zatrudnić nowych pracowników i wzrosną ceny, bo biuro rachunkowe zacznie pełnić poza swoimi licznymi obowiązkami funkcję fakturowni;

problemy dodatkowe to koszty takiej formy współpracy, odpowiedzialność prawna za wystawienie faktur – to ewidentnie prowadzi do likwidacji JDG.

System KSeF  w czasie awarii

Jest potrzebna pilna zmiana przepisów – prawnie neutralna dla obu stron. Obecnie jest tak: mamy awarię KSeF po stronie MF, po zakończeniu awarii podatnik ma 7 dni na wprowadzenie faktur do KSeF, tzn. z systemu offline do online; natomiast awaria po stronie podatnika – czas na wprowadzenie faktur z trybu offline do online to już tylko 1 dzień! Powinno być 7 dni dla każdej ze stron!

Komunikaty o „awariach planowanych” powinny być dostępne i przychodzić na maila podatnika – z przepisów wynika sugestia, że to firma dostarczająca oprogramowanie powinna zapewnić łącze np. z BIP MF lub… innymi platformami społecznościowymi, które stworzy w tym celu MF (księgowi obstawiają Twittera?). To zaprzecza idei bezpłatnych narzędzi KSeF.

Ważne problemy przedsiębiorców

Bardzo poważny problem dla firm: po rozmowach z kluczowym dostawcą oprogramowania, na którym opiera się MF (Comarch) wiem, że UPO, czyli komunikat o nadaniu fakturze numeru w KSeF, co dopiero daje status wystawionej i otrzymanej w bazie KSEF trwa teraz w okresie testowym od kilku minut do KILKU GODZIN! Już teraz jesteśmy narażeni na tak długie oczekiwanie…

Możemy się spodziewać, że koniec miesiąca lub w ostatni dzień na wystawianie faktur, np. 15 stycznia za grudzień, system będzie bardzo awaryjny i wolno działający, co może spowodować, że FAKTURA ZOSTANIE WYSTAWIONA PO TERMINIE, bo system zbyt późno nada nr KSeF.

Dla przedsiębiorców i dla mnie jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna, ponieważ podatnik w terminie przekazał fakturę do bazy KSeF.

Mamy wyjątki w ustawie, np. data wystawienia faktury datą obowiązku podatkowego, choćby WDT, usługi budowlane – z powodu awaryjności systemu przesunie się data dostawy towarów i wykonania usługi, co jest niedopuszczalne, bo przykładowo wpłynie to negatywnie na kur...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.