Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TAX FREE to specjalne rozwiązanie, dzięki któremu podróżni spoza Unii Europejskiej mogą otrzymać zwrot podatku VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium Polski.

Zwrotu podatku podróżnym, którzy zakupili towar w Polsce, może dokonać:

sprzedawca tego towaru lub

podmiot, którego działalność polega na dokonywaniu tego typu zwrotów i z którym sprzedawca towaru podpisał stosowną umowę.

Uwaga! Zwrot podatku nie przysługuje w przypadku nabycia paliw silnikowych.

System TAX FREE jest korzystny również dla sprzedawców. Do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, mogą zastosować stawkę 0% VAT, o ile spełnią ustawowe warunki.

Podróżny otrzymuje zwrot w walucie polskiej (PLN) w formie wypłaty gotówkowej lub rozliczenia bezgotówkowego. Podmiot dokonujący zwrotu może pobrać od niego prowizję.

Ministerstwo Finansów wprowadziło w lipcu nowe udogodnienie dla podróżnych, którzy korzystają z TAX FREE. W aplikacji mobilnej mTAX FREE PL można utworzyć Unikalny Numer (UN) dokumentu tożsamości podróżnego, z którego można korzystać podczas zakupów.

Ponadto, m.in. w granicznych oddziałach celnych umieszczone zostały kody QR, które ułatwią podróżnym sprawdzenie statusu dokumentu TAX FREE.

Podróżny, który mieszka na stałe poza Unią Europejską, może otrzymać zwrot podatku VAT od towarów kupionych w Polsce, w punktach TAX FREE.

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie ważne zmiany w TAX FREE dla podróżnych, z którymi można zapoznać się na stronie granica.gov.pl/TaxFree. Od tego czasu systematycznie wprowadzane są kolejne udogodnienia w usłudze.

Aby ograniczyć błędy w danych podróżnych korzystających z TAX FREE, które mogą być podstawą do odmowy potwierdzenia dokumentów TAX FREE w oddziałach celnych granicznych, wprowadzono możliwość wykorzystania Unikalnego Numeru dokumentu tożsamości utworzonego w aplikacji mobilnej mTAX FREE PL...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.