Warto pamiętać poprzedni rok 2022. Można powiedzieć, ze w akcji tzw. „PARAGON” drobni przedsiębiorcy polegli. Dla wyjaśnienia nie chodziło o przypadki braku fiskalizacji a błędy, jakie popełniali kasjerzy.
Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała po odbytych kontrolach: „W okresie od 4 lipca 2022 r. do 28 sierpnia 2022 r. przeprowadziliśmy 32 227 kontroli w formie nabycia sprawdzającego. Wystawiliśmy 7666 mandatów na kwotę prawie 9 mln zł. Niestety, co czwarte (25,1%) nabycie wykazało nieprawidłowości.”
Na podstawie z art. 94k ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej: nabycie sprawdzające polega na nabyciu towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego w zakresie:
● ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej;
● wydawania nabywcy paragonu fiskalnego.
Przy nabyciu sprawdzającym pracownik Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wciela się w rolę klienta i sprawdza, czy sprzedawca rejestruje sprzedaż na kasie i wydaje paragon. Nie jest to nowe narzędzie. Trzeba powiedzieć wprost, iż takie „intrygi urzędników” były znane z przeszłości ale nie były normowane przepisami prawa. Prawem stały się po nowelizacji tz. Polskiego Ładu.
Co ważne w tej procedurze: SPRAWDZANY to zazwyczaj KASJER występujący w roli „przedstawiciela sprzedawcy”. Powinni znać szereg zasad, którymi rządzi się ta procedura.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł: "Odpowiedzialność pracownika za niewydanie paragonu z kasy fiskalnej"
Warto przypomnieć iż od 31 maja 2019 r....
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.