Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Chcę zawiesić działalność gospodarczą. Czy w czasie zawieszenia działalności powinnam składać deklaracje VAT i przesyłać JPK-VAT? Czy będę mogła dokonać odliczenia VAT od transakcji sprzed zawieszenia? Czy urząd wykreśli mnie z rejestru czynnych podatników VAT i będę musiała dokonać zwrotu za kasę fiskalną?

Odpowiedź

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowych  jak i przesyłania JPK_VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.
Podatnik może przyjmować należności i jest zobowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, co wiąże się ze ściśle obowiązującymi terminami w ustawie o VAT. W takiej sytuacji Podatnik musi złożyć deklarację i przesłać JPK_VAT.
W okresie zawieszenia działalności Podatnik może zostać wykreślony z  rejestru jako podatnik VAT.  Zawieszenie działalności, jak i wykreślenie z rejestru VAT, nie skutkuje obowiązkiem zwrotu ulgi za kasę fiskalną.

Uzasadnienie

Zawieszenie działalności

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca wpisany do  CEIDG może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na  czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni do 24 miesięcy.
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednakże, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:

  1. może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
  2. może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  3. może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
  4. ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  5. wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
  6. może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  7. może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
  8. może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie  z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629).


Składanie deklaracji VAT i JPK w okresie zawieszenia

Na podstawie art. 99 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług przedsiębiorca w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej  nie ma obowiązku składania deklaracji VAT, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Tym samym nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT. Niemniej zwolnienie z  obowiązku składania deklaracji VAT nie dotyczy podatników:

  • dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • importujących usługi lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikami, 
  • okresów rozliczeniowych, w  których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego, 
  • okresów rozliczeniowych, za które podatnik ma obowiązek rozliczenia podatku z  tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które ma obowiązek skorygować podatek naliczony.

Trzeba dodać, że przedsiębiorca, który zawiesza prowadzenie działalności na pewien czas, nadal pozostaje podatnikiem VAT, z  tym że w  okresie zawieszenia wykonywania działalności nie prowadzi on aktywnej działalności. Zgłoszenie zawieszenia działalności nie oznacza ustania bytu przedsiębiorcy, a  jedynie przerwę w  wykonywaniu działalności gospodarczej. Tym samym podejmowanie przez podatnika czynności opodatkowanych w  okresie zawieszenia działalności skutkuje obowiązkiem rozliczenia tych czynności w deklaracji VAT na ogólnych zasadach. Wówczas, obowiązany jest także do złożenia deklaracji VAT i przesłania JPK_VAT.

Odliczenie VAT w okresie zawieszenia

W przypadku, gdy podatnik otrzyma w okresie zawieszenia faktury dokumentujące czynności dokonane przed datą zawieszenia, to będąc czynnym podatnikiem VAT ma prawo do odliczenia zgodnie z zasadą ogó...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.