Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

20 czerwca 2023

Obowiązkowe e-faktury nabierają rozpędu: Krajowy System e-Faktur (KSeF) przyjęty przez Sejm

0 401

Minister Finansów poinformował, iż w piątek 16 czerwca została przyjęta przez Sejm ustawa wdrażająca KSeF. Zdaniem ustawodawcy to szybsza digitalizacja sektora publicznego i ma w znaczący sposób ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Trzeba pamiętać, iż to przede wszystkim narzędzie e-kontroli i byłoby wysoce nieostrożnym postrzegać KSeF wyłącznie jako narzędzie, program do wystawiania faktur.

Warto przypomnieć, że system już działa. Polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mogą wystawiać e-faktury z wykorzystaniem KSeF. Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. i to już kolejna jego nowelizacja.

Argument, którym często posługuje się Ministerstwo Finansów: podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur na potrzeby zarządcze – w tym analityki, ale także innych obszarów prowadzonej przez nich działalności. Należałoby raczej wspomnieć, że to organom kontrolnym zależy na szybkim dostępie do naszych danych z transakcji sprzedaży i zakupu. Podatnik ma dostęp do faktury od razu po dokonaniu sprzedaży/zakupu, bo dostaje je od kontrahenta celem uiszczenia zapłaty. Argument, który ma nas bezrefleksyjnie zachęcić do szybszego wdrożenia KSeF, uważam za kompletnie nietrafiony.

Główne założenia ustawy:

Przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.

Wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.

Faktury z kas rejestrujących będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.

Paragon fiskalny z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r.

Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF.

Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.

Wyłączone z KSeF będą również faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS.

Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF.

W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline.

Doprecyzowanie daty wystawienia oraz innych kwestii ważnych dla procesu wystawiania faktur podczas awarii oraz w trybie offline.

W okresie awarii i w trybie offline dopuszczone będzie wystawianie faktur korygujących.

Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Likwidacja not korygujących w KSeF i poza KSeF.